Από μηχανής θεός ο Ικάρντι , τρίποντο για την Τότεναμ

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ίντερ και η Μπαρτσελόνα μοιράστηκαν βαθμούς ,και οδηγούν τον δεύτερο όμιλο.  Στο Γουέμπλεϊ η Τότεναμ καρδιοχτύπησε αλλά πήρε την νίκη από την Αϊντχοφεν .

Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1

Στο πρώτο ημίχρονο οι Καταλανοί είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς απειλούσαν συνεχώς την εστία του πολύ καλού Χαντάνοβιτς, ο οποίος όποτε χρειάστηκε κράτησε το μηδέν.Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε την πρώτη επίσκεψη της, στο 2΄με τον Ντεμπελέ όμως ο Χαντάνοβιτς έσωσε την ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα, το σουτ του Σουάρεζ πέρασε άουτ. Στη συνέχεια του αγώνα, ο Σουάρες ήταν ο μόνιμος πονοκέφαλος για τους Ιταλούς, με τον  Σλοβένο τερματοφύλακα να ειναι παρών. Οι “νερατζούρι” αρκέστηκαν στο αμυντικό παιχνίδι και στις λιγοστές ευκαιρίες με δράστες, τους Ασαμόα και Βεσίνο. Το 0-0 συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πάρουν το τρίποντο απειλώντας με την κεφαλιά άστοχη κεφαλιά του Ντε Βραι. Στο 52΄η Μπάρτσα απείλησε για πρώτη φορά με τον Κοουτίνιο, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο της Ίντερ αποσιώπησε τον κίνδυνο. Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα του Σπαλέτι προσπαθούσε να ανοίξει το σκορ με τον Βεσινο και τον Ικάρντι, ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Ράκιτιτς απείλησε αλλά ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε. Η Ίντερ απάντησε στο 65΄ με τον Πολιτάνο όμως ήταν άστοχος. Το 0-1 το σημείωσε ο Μάλκομ στο 83΄, ο Βραζιλιανός αν και χρυσή αλλαγή . Δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς διότι, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής Μάουρο Ικάρντι ισοφάρισε στο 87΄. Λυτρώνοντας την ομάδα του.

Τότεναμ – Αϊντχοφεν 2-1

Στο Γουέμπλεϊ η Τότεναμ έμεινε ζωντανή κάνοντας την ανατροπή. Οι σπερς έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 2΄ με τον Ντε Γιονγκ . Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά Αλι και Μόουρα στάθηκαν άτυχοι. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ποκετίνο πάτησε γκάζι και ισοφάρισαν στο 78΄με το σουτ του Κέιν μετά από ασίστ του Γιορέντε .Το τελικό 2-1 το διαμόρφωσε το αυτογκόλ του Σέρσμπουρι στο 89΄.