Απόδραση με νίκη για τη Σίτι από το “Σεντ Μέρι”

Μέτρια απόδοση για τους “Πολίτες” που πανηγύρισαν το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Σαουθάμπτον

Ένα γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ από το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στη Μάντσεστερ Σίτι στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Premier League, κερδίζοντας σχετικά εύκολα στο γήπεδο της Σαουθάμπτον.

Μάλιστα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έγινε μόλις η τρίτη ομάδα του Νησιού που περνάει φέτος από το “Σεντ Μέρι” μετά τις Τότεναμ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Με μια ασφυκτική πίεση προς στις γραμμές των φιλοξενούμενων ξεκίνησαν οι “Άγιοι” το παιχνίδι, ωστόσο η πρώτη καλή φάση άνηκε στους “Πολίτες” με το δυνατό δεξί σουτ του Κανσέλο στο 13′ να διώχνεται σε κόρνερ από τον ΜακΚάρθι. Η επόμενη επίσκεψη στα καρέ του Άγγλου τερματοφύλακα σηματοδοτήθηκε με γκολ για την ομάδα του Γκουαρδιόλα με τον Ντε Μπρόινε να βρίσκει εντός περιοχής με παράλληλο γύρισμα τον Στέρλινγκ και εκείνος με ωραίο τελείωμα σημείωσε στο 16′ το 1-0.

Το τέρμα της Μάντσεστερ Σίτι αφύπνισε τους γηπεδούχους που πήραν αυτοί την κατοχή της μπάλας, χάνοντας στο 21′ μια ωραία ευκαιρία με τον Γουόλκοτ, του οποίου το σουτ μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Έντερσον. Έξι λεπτά αργότερα, η Σαουθάμπτον ζήτησε πέναλτι για άτσαλο μαρκάρισμα του Ντίας πάνω στον Ινγκς, όμως ο διαιτητής δεν είδε τίποτα το μεμπτό.

Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν καταγράφτηκε καμιά άλλη αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, παρά μόνο η αναγκαστική αλλαγή του Ινγκς να συγκεντρώνει όλα τα βλέμματα πριν οι αντίπαλοι οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Με περισσότερη αυτοπεποίθηση στο επιθετικό κομμάτι άρχισαν στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Χάσενχιουτλ, χωρίς όμως να απειλούν με ουσιαστικό τρόπο την περιοχή των “μπλε” του Μάντσεστερ. Μια… υποψία απειλής σημειώθηκε στο 73′ με τον Άνταμς να μην εκμεταλλεύεται πλήρως τη σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων και να αστοχεί εξ’ επαφής.

Στιγμές πιο μετά και στο 78′ ο ΜακΚάρθι σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο ένα επικίνδυνο σουτ που επιχείρησε ο Γκουντογκάν με τις δύο καλές προσπάθειες του Μαχρέζ να είναι και οι τελευταίες του ματς σε πολύ μέτριο αγωνιστικό θέαμα.

Σκόρερ: Στέρλινγκ (16′)

Κίτρινες: Ντε Μπρόινε (25′), Ρομέου (38′), Γουόρντ-Πρόουζ (42′), Έντερσον (81′)

Κόκκινες:

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάσενχιουτλ, 4-4-2): ΜακΚάρθι, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ, Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ, Γουόλκοτ, Γουόρντ-Πρόουζ, Ρομέου, Τζενεπό (Ρέντμοντ 59′), Άνταμς (Ν’λουντούλου 82′) και Ινγκς (Τέλα 41′).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα, 4-2-3-1): Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Στόουνς, Γουόκερ, Ρόντρι, Γκουντογκάν, Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε, Σίλβα και Τόρες (Μαχρέζ 72′).