Απογοητευτική εμφάνιση και νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κυνηγούσε στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, έφερε το ματς στη κόψη του ξυραφιού (74-77), αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέλος, με την Αρμάνι Μιλάνο να παίρνει τη νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 83-86.

Πρωταγωνιστής για τους πράσινους ο Νικ Καλάθης ο οποίος σημείωσε double double με 24 πόντους και 11 ασιστ, με τους Νίκο Παππά και Τζέιμς Γκιστ να τον ακολουθούν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αρτούρας Γκουτάιτις με 20 πόντους με τους Κέρτις Τζέρελς και Μάικ Τζέιμς να τον ακολουθούν έχοντας σημειώσει 15 και 12 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και βρέθηκε στο 4-0 και έπειτα στο 7-3, αλλά η Αρμάνι με 2/2 τρίποντα έφερε το σκορ στο7-6. Ο Νικ Καλάθης ήταν ουσιαστικός έχοντας σημειώσει 5 πόντους με 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, με τον ιδιαίτερα δραστήριο και στις δύο άκρες του παρκέ Θανάση Αντετοκούνμπο, να τον ακολουθεί με 4 πόντους, 2 ριμπάουντ, ισάριθμα κλεψίματα και 1 μπλοκ. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να βρεθούν στο +7 (17-10) με καλή άμυνα και επίθεση, ωστόσο η Αρμάνι μείωσε στο 19-17 βρίσκοντας λύσεις στη κλειστή άμυνα του «τριφυλλιού». Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 23-21 και τον Καλάθη να έχει φτάσει τους 9 πόντους στην αναμέτρηση.

Αρκετά λάθη από τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν αρχικά το ματς στα ίσα (23-23) και έπειτα να παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα κάνοντας το 23-25. Η Αρμάνι διεύρυνε μάλιστα το σερί της στο 10-0 για το 23-33, με το «τριφύλλι» να μην έχει σημειώσει καλάθι σε 5 αγωνιστικά λεπτά! Η κακή εικόνα σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκε για τους «πράσινους», οι οποίοι έφτασαν τα 8 λάθη στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με σουτ από τη περίφερεια, ωστόσο οι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν μόλις 1/4 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμά τους φτάνοντας στο +12 (27-39) με τον αστέρα της ιταλικής ομάδας Μάικ Τζέιμς, να έχει μόλις 2 πόντους στο ματς. Η είσοδος του Καλάθη στο παρκέ έδωσε ενέργεια στους «πράσινους», με τον έλληνα γκαρντ να σημειώνει 8 πόντους στο δεκάλεπτο και φτάνοντας τους 17 στην αναμέτρηση, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 35-41. Οι «πράσινοι» συνέχισαν τη πίεση και έφτασαν στο 40-44, αλλά το buzzer beater τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς, διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 40-47.

Τα αβίαστα λάθη σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, με την Αρμάνι να μην απειλείται ιδιαίτερα ούσα μπροστά στο σκορ με 42-51. Η σφιχτή άμυνα των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την αστοχία και τις κακές αποφάσεις στην επίθεση των «πρασίνων», οδήγησε στο αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να έχει σημειώσει μόλις 3 πόντους στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (43-56). Η Αρμάνι συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού διευρύνοντας τη διαφορά της στο σκορ για το +15 (46-61). Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε, βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε στο 54-62 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 56-64.

Όλα για όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο για το τριφύλλι με τον Νικ Καλάθη να φτάνει τους 22 πόντους στο ματς και να δίνει το έναυσμα για την αντεπίθεση των «πρασίνων» με το σκορ να βρίσκεται στο 60-67. Η πίεση σε όλο το παρκέ απέδωσε για τον Παναθηναϊκό, που μείωσε περαιτέρω τη διαφορά στο σκορ τρέχοντας ένα επιμέρους 12-7 και φέρνοντας το ματς στο 68-71, δίνοντας νέα πνοή στο ματς. Οι Νίκος Παππάς και Τζέιμς Γκιστ βοήθησαν σημαντικά στην επίθεση φτάνοντας στους 13 και 10 πόντους αντίστοιχα. Η Αρμάνι ωστόσο αντεπηξήλθε στη πίεση των πρασίνων και διατηρούσε το προβάδισμά της (74-77) με πρωταγωνιστές της τους Αρτούρας Γκουντάιτις και Κέρτις Τζέρελς έχοντας σημειώσει 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (74-82) με τον Παναθηναϊκό να μη μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι χάνοντας κρίσιμες επιθέσεις. Οι πράσινοι προσπάθησαν αρκετά και μείωσαν στο 79-84 ένα λεπτό πριν από τη λήξη. Ο από μηχανής θεός Ματ Λοτζέσκι με τους 5 πόντους που σημείωσε έφερε το σκορ στο 83-86, μόλις 6.6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Οι παίκτες του «τριφυλλιού» ωστόσο δεν έκαναν γρήγορα φάουλ στην επαναφορά δίνοντας την ευκαιρία στην Αρμάνι να πάρει τη νίκη με το τελικό σκορ να είναι 83-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86.