Αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός και άνετη νίκη της ΤΣΣΚΑ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ, για την 28η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία ηττήθηκε με 66-97. Το “τριφύλλι” έπεσε στο 14-14 και καλείται να βρει άμεσα θετικά αποτελέσματα, ώστε να κλείσει θέση για τα playoffs.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν κατάφερε να κοντράρει την ΤΣΣΚΑ σε κανένα σημείο του αγώνα, με τη νίκη να κλειδώνει ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι Ρώσοι μεγάλωσαν τη διαφορά στο +20. Τελικά, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε για 31 πόντους, έχοντας ένα ξεκούραστο βράδυ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός είχε διψήφιους μόνο τους Νικ Καλάθη (10 πόντοι, 5 ασίστ) και ΝτεΣόν Τόμας (11 πόντοι). Από την άλλη, ο Δημήτρης Ιτούδης είχε σε ρόλο πρωταγωνιστών τους Νταρούν Χίλιαρντ (21 πόντοι, 5/9 τρίποντα), Κάιλ Χάινς (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μάικ Τζέιμς (18 πόντοι, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ).

Ο Νικ Καλάθης μόλις στην πρώτη περίοδο έγινε ο δεύτερος καλύτερος πασέρ στην ιστορία της EuroLeague, αφού μοίρασε τρεις τελικές πάσες πολύ γρήγορα. Άφησε πίσω του τον Δημήτρη Διαμαντίδη και βρίσκεται στο κυνήγι του Βασίλη Σπανούλη.

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με μεγάλη ευστοχία στα πρώτα λεπτά βρέθηκαν να προηγούνται με 9-12 (3’). Ο Καλάθης πέτυχε καλάθι και φάουλ και με το έμμεσο τρίποντο ισοφάρισε σε 17-17, με το σκορ να είναι σε υψηλά επίπεδα (5’). Ο Τζέιμς ευστόχησε σουτ τριών πόντων και έκανε το 19-22 (6’). Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-7 έφτασαν τη διαφορά στο +7 και το σκορ στο 19-26 (7’). Το ρωσικό σερί συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε το +10, 19-29 (8’). Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να «κατεβάσουν» τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-32.

Οι γηπεδούχοι στην αρχή της δεύτερης περιόδου έπαιξαν πιο δυνατά στην άμυνα, κάτι που τους επέτρεψε να μειώσουν σε 26-32 (12’). Ο Χίλιαρντ βρήκε τρίποντο στον δευτερεύον αιφνιδιασμό και έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11, 26-37 (14’). Ακόμα ένα τρίποντο για τους Ρώσους, αυτή τη φορά από τον Χάκετ, 26-40 (14’). Ο Ράουτινς κατάφερε να βρει στόχο έξω από τα 6,75μ. και να μειώσει σε 31-40 (17’). Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ με ένα γρήγορο 0-6 έκανε το 31-46 (17’). Ο Καλάθης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και σε συνδυασμό με το προηγούμενο καλάθι του Τόμας, έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους, κάνοντας το 36-46 (19’). Το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες στο 38-48.

Οι δύο ομάδες χαμήλωσαν το ρυθμό του σκοραρίσματος, με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 39-52 (23’). Ο Μάικ Τζέιμς με ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+18) και το σκορ στο 39-57 (24’). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έβγαλαν καλές άμυνες και με μεγαλύτερο πάθος στην επίθεση, μείωσαν σε 48-59 (27’). Οι Ρώσοι δεν πτοήθηκαν και «επανάφεραν» την τάξη, μετατρέποντας το σκορ σε 48-65 (29’). Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 51-65 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι Ρώσοι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έφτασαν τη διαφορά στο +20, καθώς το σκορ έφτασε στο 51-71 (32’). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τελείωσε ουσιαστικά τον αγώνα, καθώς διαμόρφωσε το σκορ σε 58-82 (35’). Η διαφορά «απογειώθηκε» στους 31 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει την «ρωσική αρκούδα», 58-89 (37’). Τελικά οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε μία βαριά ήττα, καθώς το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 66-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97.

Παναθηναϊκός: Τόμας 12, Ράις 3 (1), Παπαγιάννης, Ράουτινς 8 (2), Παπαπέτρου 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουγιούκας 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόνσον 2 (0/8 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρεντέτ 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Καλάθης 10 (1/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 9, Μπεντίλ 2.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπολομπόι, Τζέιμς 18 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς, Φόγτκμαν 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 11 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Κουφός 10 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίλιαρντ 21 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάινς 13 (5/6 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέικερ 1.