Αποκλεισμός ΣΟΚ για τη Λιλ, από ομάδα τέταρτης κατηγορίας!

Πρόκριση με επιβλητικό σκορ στους «8» του κυπέλλου Γαλλίας, πήρε η Μαρσέιγ επι της Στρασμπούργκ, όπως και η Παρί Σεν Ζερμέν. Αποκλεισμό ΣΟΚ γνώρισε η Λιλ από ομάδα τέταρτης εθνικής!

Μαρσέιγ – Στρασμπούργκ 3-1

Επιβλητική νίκη και πρόκριση πέτυχε η Μαρσέιγ κόντρα στη Στρασμπούργκ με 3-1, κλειδώνοντας μια θέση στους «8» του κυπέλλου.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Μαρσέιγ με το σουτ του Σαρ και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παγέ, να σημειώνουν το 2-0.

Το μοναδικό γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Κοργκετ στο 59’.

Η Στρασμπούργκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντουρ στο 86’.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή και πέτυχαν και τρίτο γκολ στις καθυστέρησεις (90’+5’) με τον Καμαρά.

Πο – Παρί Σεν Ζερμέν 0-2

Την πρόκριση πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν στην φάση των «8» του κυπέλλου.

Εύκολη υπόθεση για τους Παριζιάνους με τον Παρέδες να ανοίγει το σκορ μόλις στο 25’ μετά από ασίστ του Ικαρντι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σαράμπια διπλασίασε τα τέρματα για την Παρί και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Επινάλ – Λιλ 2-1

Την ήττα από την Επινάλ με 2-1 γνώρισε η Λιλ, η οποία αποκλείστηκε από την διοργάνωση.

Η Λιλ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Ρεμί στο 8ο λεπτό ωστόσο η ομάδα της τέταρτης εθνικής της Γαλλίας έκανε την ανατροπή και την έκπληξη, χάρη σε δύο γκολ του Κράσο στο 54’ και στο 61’ , πανηγυρίζοντας την πρόκριση.