Απόλλων Σμύρνης-Αστέρας Τρίπολης: Ο Μπαράλες έδωσε το τρίποντο στους Αρκάδες

Ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε με το διπλό από την Ριζούπολη, χάρη σε τέρμα του Μπαράλες.

Για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 0-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης και πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

To μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Μπαράλες στο 48ο λεπτό. Με αυτό το τρίποντο οι Αρκάδες έφτασαν τους 5β, ενώ η “Ελαφρά Ταξιαρχία” έμεινε στους 2β.

Η πρώτη σημαντική στιγμή στου παιχνιδιού έγινε στο 3ο λεπτό με τον Μπρούνο Άλβες να προλαβαίνει τον Σίτο πρώτου οπλίσει για το 0-1.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν μπαράζ άστοχων και αδύναμων σουτ που δεν απειλούσαν του δύο τερματοφύλακες.

Μόνη εξαίρεση η κεφαλιά του Μπρούνο Άλβες στο 21ο λεπτό που βρήκε στο δοκάρι του Τσιφτσή μετά την εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνες.

Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν από πλευράς Αστέρα Τρίπολης με τον Χερόνιμο Μπαράλες να μην βρίσκει σωστά την μπάλα με το κεφάλι και να αφήνει ανεκμετάλλευτο το φάουλ που εκτέλεσε ο Άλβαρεζ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με τον Μπαράλες. Πιο συγκεκριμένα, στο 47ο λεπτό η ομάδα της Αρκαδίας κέρδισε φάουλ, ο Άλβαρεζ ανέλαβε την εκτέλεση, βρήκε τον Μπαράλες που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι Αρκάδες κράτησαν το προβάδισμα τους, το κράτησαν μέχρι το τέλος και έφυγαν με το διπλό στη Ριζούπολη.

Κίτρινες: Ντομίνγκες, Σλίβκα, Λισγάρας – Μπαράλες, Καστάνο, Τασουλής

Απόλλων Σμύρνης (Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (82΄ Λισγάρας), Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο (82΄ Ματέι), Μαρτίνες (58΄ Σαχλί), Φαν Λα Πάρα (63΄ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (63΄ Ντάουντα).

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Σανταφέ (82΄ Ιγκλέσιας), Καστάνιο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (71΄ Καπίγια, 81΄ Αλί Μπαμπά), Κρέσπι (90΄+1 Τασουλής), Μπαράλες, Σόνι.