Απόλλων Σμύρνης- Ατρόμητος: Μπεντινέλι και Ντάουντα έδωσαν τη νίκη στην «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Με τα τέρματα των Μπεντινέλι και Ντάουντα ο Απόλλων Σμύρνης πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης επί του Ατρομήτου

Ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε με 2-1 τον Ατρόμητο στη Ριζούπολη, για την 22η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου πέτυχαν οι Μπεντινέλι και Ντάουντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τέλος με τον Μαυρομμάτη, στην πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα των Περιστεριωτών.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και είδε τη χαρά της νίκης στη Ριζούπολη μετά από τέσσερις μήνες! Από την άλλη, η ομάδα Περιστερίου σημείωσε τη δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα (και τρίτη με το κύπελλο Ελλάδας) με τον Σάββα Παντελίδη στον πάγκο.

Πλέον ο Ατρόμητος είναι σταθερά 7ος με 25β και 12β. μακριά από τον 6ο Αστέρα Τρίπολης, ενώ ο Απόλλων έφτασε τους 22β.

Στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα ο Απόλλωνας ήταν πιο κινητικός, έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Ατρομήτου.

Η ομάδα του Περιστερίου στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι που προσπαθούσε να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 34’ οι γηπεδούχοι είδαν τον Ιωαννίδη να αποχωρεί με τραυματισμό, στη θέση του μπήκε ο Ντάουντα.

Ελάχιστες οι φάσεις στο πρώτο 40λεπτο του αγώνα που δυσκολευόντουσαν να κάνουν ευκαιρίες.

Στο 42’ ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Μπεντινέλι μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν μέτρα στο γήπεδο, θέλοντας να φτάσουν στην ισοφάριση.

Δύο καλές προσπάθειες με πρωταγωνιστή τον Αγκάγιεφ στο 52’ και στο 54’ κατέληξαν άουτ.

Στο 64ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους, φτάνοντας στο δεύτερο δοκάρι στον Μανούσο, ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει καλά.

Οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Κολ βρήκε τον Ντάουντα μέσα στην περιοχή και ο επιθετικός του Απόλλωνα γύρισε και με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μάνδα, σημείωσε το 2-0 στο 67ο λεπτό. Τέρμα που δεν πανηγύρισε ο Ντάουντα, καθώς είχε περάσει παλιότερα από τον Ατρόμητο.

Στη συνέχεια οι Περιστεριώτες προσπαθούσαν να μειώσουν στο σκορ, αλλά είχαν πρόβλημα στην επίθεση.

Στο 83’ ο Ραμπέγιο είχε ένα άστοχο σουτ έξω από την περιοχή που κατέληξε άουτ.

Τελικά στο 90+1′ το μόνο που κατάφερε ο Ατρόμητος ήταν να μείωσε στο σκορ για το τελικό 2-1 ο Μαυρομμάτης με δυνατό σουτ.

Κίτρινες: Φατιόν- Κωτσόπουλος, Σάλομον

Απόλλωνας Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς, Φατιόν (70’ Φερνάντες), Σλίβκα, Κολ (88′ Κάλισιρ), Ιωαννίδης (35’ Ντάουντα), Μπεντινέλι (70’ Κιτόκο), Τσιλούλης

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Νάτσος (85′ Μαυρομμάτης), Γούτας, Στρούγγης, Χαρίσης (85′ Μάτιτς), Σάλομον, Χριστοδουλόπουλος (73’ Ραμπέγιο), Κωτσόπουλος (73’ Εντομβόνγι), Μουνίθ, Αγκάγιεφ (59’ Μανούσος)