Απόλλων Σμύρνης- Παναθηναϊκός: Άνετο πέρασμα από Ριζούπολη οι “Πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με το διπλό από τη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα Σμύρνης και πάτησε τετράδα

Για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής, ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 0-3 από τον Παναθηναϊκό και έδειξε ακόμα μια φορά γιατί είναι το υπ’ αριθμόν ένα φαβορί για υποβιβασμό.

Τα τέρματα των “Πρασίνων” πέτυχαν ο Παλάσιος (πεν), ο Αϊτόρ (πεν) και με αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη.

To “Τριφύλλι” ανέβηκε ξανά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας ισόβαθμος με τον ΠΑΣ Γιάννινα με 36β, ενώ η “Ελαφρά Ταξιαρχία” παρέμεινε με 10β στην τελευταία θέση.

O αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με το πέναλτι του Παλάσιος. Ο Σάντσες έκανε την κίνηση στην περιοχή, ο Αϊτόρ έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά ο Μπαξεβανίδης με άγαρμπο μαρκάρισμα βρήκε τον Αϊτόρ και τον έριξε κάτω, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Παλάσιος που ανέλαβε την εκτέλεση νίκησε τον Βέρχουλστ.

Οι Πράσινοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με ακόμα ένα πέναλτι στο 17ο λεπτό. Ο Κάστρο πάτησε τον Ιωαννίδη, ο Αϊτόρ εκτέλεσε την ποινή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 25′ ο Βελεθ έκανε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Βιγιαφάνες και ο Βέρχουλστ μάζεψε εύκολα.

Στο 32ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, ντρίπλαρε τον Ντομίνγκες αλλά το τελείωμα του ήταν αδύναμο.

Στο 36′ ο Αϊτόρ βγήκε σε θέση τετ α τετ έκανε το σουτ αλλά ο Βέρχουλστ απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Η κορυφαία ευκαιρία του Απόλλωνα ήταν στο 45′ με το γύρισμα του Μαρτίνες στην περιοχή προς τον Σίνιεβιτς που δεν πρόλαβε να σκοράρει σε κενή εστία.

Στο 53′ ο Γκατσίνοβιτς έκανε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Χουάνκαρ όμως δεν βρήκε εστία.

Στο 63′  ο Παλάσιος βγήκε απέναντι από τον Βέρχουλστ με τον Βέλγο κίπερ του Απόλλωνα να βγαίνει νικητής.

Το τελικό 0-3 γράφτηκε από το αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη στο 87ο λεπτό μετά το γύρισμα του Αϊτόρ.

Σκόρερ: 13′ Παλάσιος, 17′ Αϊτόρ, 87′ Μπαξεβανίδης(αυτ)

Κίτρινες: 12′ Μπαξεβανίδης, 54′ Ντομίνγκες – 77′ Κουρμπέλης

Απόλλωνας Σμύρνης (Φέστα): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Γιακιμόφσκι (46’ Βιτλής), Κάστρο (46’ Παμλίδης), Σλίβκα, Τσιλούλης (61’ Λα Πάρα), Μαρτίνεζ (76’ Ντάουντα), Τσιμπσάχ, Σίγκνεβιτς (71’ Ν. Ιωαννίδης).

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ (89’ Σιδεράς), Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες (72’ Κουρμπέλης), Γκατσίνοβιτς (72’ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (89’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ, Φ. Ιωαννίδης (76’ Καρλίτος).