Απόλλων Σμύρνης- ΠΑΣ Γιάννινα: Αποχαιρέτησε με νίκη η «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε στους Ζωσιμάδες τον ΠΑΣ Γιάννινα και τελείωσε τη σεζόν με νίκη.

Για την εξ’ αναβολής 6η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ 1, ο Απόλλων Σμύρνης πήρε διπλό στους Ζωσιμάδες κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα με 0-2 και έκλεισε την χρονιά με νίκη.

Η ομάδα του Χάβου τερμάτισε στην 11η θέση της βαθμολογίας (34 β.), προσπερνώντας τον ΟΦΗ (12ος με 32 β.), ενώ ο ΠΑΣ παρέμεινε στην 9η θέση, ισόβαθμος με τη Λαμία στους 35 βαθμούς.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία ήταν σαφώς ανώτερη και έκανε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Ντάουντα μετά το γύρισμα του Ρώσση στο 4ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπεντινέλι έκανε το σουτ, αλλά μάζεψε ο Χουτεσιώτης.

Στο 11’ ο Μπεντινέλι ανατράπηκε από τον Κάστρο μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής Βάτσιος αρχικά υπέδειξε πέναλτι, όμως μετά από υπόδειξη του VAR πήγε στο μόνιτορ για on field review και ανακάλεσε την απόφασή του.

Στο 22ο λεπτό ο Ντάουντα έκανε ατομική προσπάθεια αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 31′ ο Απόλλων Σμύρνης πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Φερνάντεθ. Ο Ρώσση έκανε την προσπάθεια, γύρισε προς την περιοχή και ο Φερνάντεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να βγει μπροστά μετά το γκολ του Απόλλωνα και πλησίασε στην ισοφάριση όμως στο 34’ ο Βέρχουλστ είπε «όχι» στο σουτ του Κάστρο και στο 44’ ο Γροσδάνης πλάσαρε πολύ ψηλά άουτ.

Στο 57′ ο Απόλλων διπλασίασε τα τέρματα του με τον Ντάουντα. Ο Χουχούμης από τα αριστερά έκανε το γύρισμα προς τον Νιγηριανό που με κεφαλιά έγραψε το τελικό 0-2.

Στο τελευταίο ημίωρο ο Απόλλων είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τους Μπεντινέλι (69’, απέκρουσε ο Αθανασίου) και Ντάουντα (77’, άουτ) και στο φινάλε πανηγύρισε τη δεύτερη εφετινή νίκη του επί του ΠΑΣ εκτός έδρας.

Σκόρερ: Φερνάντεθ 31′, Ντάουντα 57′

Κίτρινες: Πίρσμαν 89′ – Χουχούμης 39′, Ντομίνγκες 59′

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πήλιος, Παντελάκης, Πίρσμαν, Πανουργιάς, Κάστρο, Λώλης, Γροσδάνης, Κρίζμαν, Παμλίδης

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Μπρούσιτς, Ρώσση, Λαγός, Φατιόν, Φερνάντεθ, Μπεντινέλι, Χουχούμης, Ντάουντα