Απόλλων Σμύρνης- Βόλος: Ισοπαλία χωρίς τέρματα στη Ριζούπολη

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι μεταξύ του Απόλλωνα Σμύρνης και και του Βόλου

Για την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκ 1, ο Απόλλων Σμύρνης αναδείχτηκε ισόπαλος με 0-0 κόντρα στον Βόλο και παρέμεινε στην κατηγορία.

Ο Απόλλων ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος έχοντας την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε τις καλύτερες στιγμές του ημιχρόνου.

Στο 4′ ο Βόλος απείλησε πρώτος με το σουτ του Νίνη που μάζεψε εύκολα ο Βέρχουλστ. Στο 19′ την ίδια τύχη είχε η μακρυνή προσπάθεια του Φατιόν.

Στο 29′ ο Απόλλων έφτασε κοντά στο τέρμα με τον Ιωαννίδη. Ο υψηλόσωμος φορ της Ελαφράς Ταξιαρχίας βρέθηκε απέναντι στον Γκαραβέλη αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο.

Στο 35′ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Ντομίνγκες βρέθηκε μόνος του στην περιοχή του Βόλου αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Βόλου.

Στο 40′ ο Τσιλούλης προσπάθησε από μακριά να βρει στόχο όμως έστειλε την μπάλα ψηλά.

Ενώ τρία λεπτά αργότερα εκτός εστίας κατέληξε και η κεφαλιά του Περέα από πλευράς Βόλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς είχε ακόμα πιο χαμηλό τέμπο και μοιραία έμεινε το τελικό 0-0. Στο 49′ ο Κολ σούταρε εκτός περιοχής αλλά το χαμηλό του σουτ έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη.

Στο 61′ ο Χουχούμης σούταρε εκτός περιοχής αλλά η προσπάθεια του ήταν άστοχη όπως και το σουτ του Μπουένο στην αμέσως επόμενη φάση.

Στο 83′ ο Φερνάντεθ έκανε ένα σουτ αλλά έστειλε την μπάλα στην λάθος μεριά των διχτυών.

Στο 85′ ο Μπεντινέλι έχασε την πιο σημαντική στιγμή του παιχνιδιού. Ο αρχηγός του Απόλλωνα βρέθηκε στην περιοχή πλάσαρε τον Γκαραβέλη αλλά ο κίπερ του Βόλου έκανε εξαιρετική επέμβαση με τα πόδια και κράτησε το μηδέν.

Kίτρινες: Λισγάρας 56′ – Κιάκος 74′

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Χουχούμης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Κολ(Λαγός 85′), Φερνάντεθ(Ρώσση 92′), Ιωαννίδης, Μπεντινέλι, Τσιλούλης(Τσαμπούρης 85′)

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης(Τέκιο 75′), Φεράρι, Μήτογλου(Λογάρας 75′) , Σάντσες, Μπαριέντος(Μπουένο 59′), Κρητικός(Δουβίκας 75′), Νίνης, Μαρτίνες(Κιάκος 68′), Ριένστρα, Περέα