Απόλλωνας Πάτρας-Παναθηναϊκός: Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό και 16/16 στο πρωτάθλημα.

Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου και με τις μηχανές στο ρελαντί ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Απόλλωνα στην Πάτρα και έκανε το 16/16 στην Basket League.

O Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 87-55 για το 16/16 στην Basket League.

Οι “πράσινοι” έκαναν αυτό που ξέρουν, πήραν από την αρχή το προβάδισμα και μετέτρεψαν σε προπόνηση την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας δείχνοντας καλά δείγματα λίγο πριν την πολύ κρίσημη και κομβική μπασκετική “Διαβολοβδομάδα” της ευρωλίγκας.

Στο 16-0 οι “πράσινοι” που αγωνίστηκαν χωρίς τους Βιλντόζα, Σλούκα και Μπαλτερόφσκι με τον Αταμάν να ξεκουράζει τους Γκράντ και Ναν. Ο Απόλλωνας αντίθετα έπεσε στο 3-13 και παραμένει την τελευταία θέση της βαθμολογίας με την ομάδα του Χρίστου Χριστόπουλου να παρατάσσεται με πολλά προβλήματα και να παραμένει σε απόσταση δύο νικών από Λαύριο και Καρδίτσα.

Η αναμέτρηση κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει φουριόζος και με σύμμαχο την ενέργεια του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση προηγήθηκε με 26-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με τους “πράσινους” να έχουν πατημένο το πόδι στο γκάζι και να κλείνουν το ημίχρονο με τη διαφορά στο +20(49-29). Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να είναι αποτελεσματικός και τον Αταμάν να δίνει ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες του ξεκουράζοντας τα βασικά του στελέχη. Στην 4η και τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην εύκολη και άνετη νίκη και το 16/16 στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 14 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ναν με 13 και Ερναγκόμεθ με 12. Από τους ‘Μελανολεύκους” ο Μπράουν με 15 ήταν ο μοναδικός διψήφιος από την ομάδα του Χρίστου Χριστόπουλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος, Μαρτινάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπιμπς 11 (5/15 σουτ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου 2 (1/5 σουτ), Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3 , Κογιόνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 19:52), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2 (1/8 σουτ), Αντετοκούνμπο 3 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας