Αποτελεσματική η Βερόνα καθάρισε τη Μπενεβέντο

Η Βερόνα πήρε το τρίποντο επί της Μπενεβέντο και επέστρεψε στις νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα

Στο γήπεδο Μαρκ’Αντόνιο Μπεντεγκόντι η Βερόνα επικράτησε με 3-1 της Μπενεβέντο, για την 6η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν πολύ ανώτεροι των φιλοξενούμενων, απλά ήταν αποτελεσματικότεροι και αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπαράκ που πέτυχε δύο γκολ.

Με αυτή τη νίκη η Βερόνα ανέβηκε στην 7η θέση και έχει μαζέψει 11 βαθμούς, ενώ η Μπενεβέντο παρέμεινε στην 14η με 6 βαθμούς.

Η πρώτη φάση στο αγώνα κατέληξε στα δίχτυα, η Βερόνα άνοιξε το σκορ με τον Αντονίν Μπαράκ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ο οποίος μετά από ωραία συρτή σέντρα του Ζαγκάνι.

Η Μπενεβέτο μετά το γκολ που δέχτηκε ανέβασε στροφές και στο 27′, μετά από λάθος του αμυντικού των φιλοξενούμενων, ο Ινσίνιε βγήκε τετ-α-τετ, όμως θα τον σταματήσει ο τερματοφύλακας της Βερόνα.

Στο 32′ ο Καπράρι σούταρε από πολύ μακριά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, αλλά ο Σιλβέστρι απέκρουσε.

Ο Καπράρι εκτέλεσε το κόρνερ στο 33′, ο Νταμπό έκανε την κεφαλιά που πέρασε αρκετά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 39′ ο Ινσίνε βρήκε λίγο χώρο στην μικρή περιοχή και εκτέλεσε, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν ξανά εκεί και διατήρησε το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο Ίλιτς έκανε μια σέντρα σουτ, στο 40′, αλλά ο Μοντίπο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στην τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λετίτσια σέντραρε και ο Ιονίτσα έπιασε μία κεφαλιά που κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 56′ ο Καπράρι έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Γκιανλούκα Λαπαντούλα, ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά την φάση για το για το 1-1 της Μπενεβέτο.

Ο Ντιμάρκο τροφοδότησε τον Αντονίν Μπαράκ μέσα στην περιοχή, ο οποίος βρέθηκε  αμαρκάριστος και με αριστοτεχνικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 των γηπεδούχων.

Στο 73′, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγο της αποβολής του Καπράρι.

Το 3-1 έγινε στο 78ο λεπτό. Ο Ντιμάρκο έκανε την σέντρα και ο Λάζοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα διπλασιάζοντας το προβάδισμα της ομάδας του, ενώ συγχρόνως “κλείδωσε” την νίκη των γηπεδούχων.

Κίτρινες: 25′ Καλντιρόλα, 29′ Μπαράκ, 43′ Σκιαταρρέλλα, 44′ Λοβάτο, 49′ Ιντζάκι (Εκτός γηπέδου), 55′ Γλίκ, 65′ Ζαγκάνι, 71′ Ιονίτσα, 76′ Λάζοβιτς, 83′ Μαγκνάνι.

Κόκκινη: 73′ Καπράρι

Βερόνα: Σιλβέστρι, Εμπερέουρ (46′ Νταβίντοβιτς), Λοβάτο (46′ Μαγκνάνι), Ντιμάρκο, Τσετσερίνι (90+2′ Γκούτνερ), Λάζοβιτς, Ταμέζε, Ίλιτς, Μπαράκ (90+2′ Κόλλεϊ), Ζαγκάνι, Κάλινιτς (86′ Ντι Καρμίνε).

Μπενεβέντο: Μοντίπο, Γκλίκ, Λετίτσια, Καλντιρόλα (46′ Τούια), Φουλόν, Νταμπό, Σκιατταρέλλα (75′ Τέλλο), Ιονίτσα, Καπράρι, Ινσίνιε (71′ Ιμπρότα), Λαπαντούλα (75′ Μοντσίνι).