Απτόητες Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου

Με νίκες συνέχισαν Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ για την έκτη αγωνιστική της Bundesliga.

Τόσο η Μπάγερν, όσο και η Ντόρτμουντ πέρασαν νικηφόρα από τις έδρες των Κολωνία και Μπίλεφεντ, ενώ δίκαιη μοιρασιά είχαμε στη Φρανκφούρτη. Τέλος η Άουγκσμπουργκ άφησε πίσω τις δύο σερί ήττες και επέστρεψε εμφατικά στα θετικά αποτελέσματα.

Κολωνία – Μπάγερν Μονάχου 1-2

Αρχικά, η πρωταθλήτρια Μπάγερν, προηγήθηκε μόλις στο 14′ της Κολωνίας, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόμας Μίλερ.

Στο 45+1′, ο Γκνάμπρι πήρε την μπάλα από την περιοχή της ομάδας του και με μία απίστευτη επέλαση ο Γερμανός επιθετικός πέτυχε το 2-0 και ουσιαστικά φάνηκε να  «καθαρίζει» το ματς για την ομάδα του Χάνσι Φλικ. Η Κολωνία αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με γκολ του Ντρέξλερ στο 84′. Υπήρξε και εξέταση από το VAR, ωστόσο δεν βρέθηκε κάτι το αντικανονικό.

Άουγκσμπουργκ – Μάιντζ 3-1

Στη «WWK Arena» η Άουγκσμπουργκ, αφού πρώτα προειδοποίησε σε δύο περιπτώσεις τη Μάιντζ, τελικά άνοιξε το σκορ στο 40′ με υπέροχο ψαλιδάκι του Ρούμπεν Βάργκας μέσα από την περιοχή (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και μάλιστα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 64′ χάρη στο γκολ του Ονισίβο. Στο 80′ ο Φινμπόγκασον έστρωσε με κεφαλιά την μπάλα στον Χαν και εκείνος με πλασέ έγραψε το 2-1. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+1′), η Άουγκσμπουργκ βρήκε και τρίτο γκολ πάλι με τον Χαν (3-1).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βέρντερ Βρέμης 1-1

Στη Φρανκφούρτη, η Βέρντερ Βρέμης βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 34′ από το γκολ του Καμαντά, ωστόσο το τέρμα του Ιάπωνα μέσου της Άιντραχτ ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Η Βέρντερ μετουσίωσε την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο, σαν αποτέλεσμα ο Σάρτζεντ σκόραρε με όμορφο τελείωμα για το 0-1. Το VAR εξέτασε την φάση, όμως δεν βρήκε παράβαση και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Μετά το γκολ, ο ρυθμός της Βέρντερ έπεσε, γεγονός που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι «Αετοί» και με σκόρερ τον Αντρέ Σίλβα (από ασίστ του Καμαντά), έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα (1-1). Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έμεινε το τελικό 1-1.

Αρμίνια Μπίλεφεντ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-2

Αν και ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, η Ντόρτμουντ πέταξε ακόμα ένα ημίχρονο αυτή την φορά απέναντι στην Αρμίνια.

Μοναδική καλή στιγμή για τους «κίτρινους», ήταν αυτή στο 27ο λεπτό, όταν ο Σάντσο με κεφαλιά από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να νικήσει τον Ορτέγκα, που προέβη σε μία καταπληκτική επέμβαση.

Στην επανάληψη, στο 53′ ο Σάντσο ανέλαβε την εκτέλεση ενός κόρνερ από τα δεξιά, ο Χούμελς έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε για το 0-1.

Στο 71′ ο Ρόις έβγαλε την σέντρα και ο Χούμες πάλι με κεφαλιά έγραψε το τελικό 0-2. Να σημειωθεί πως ο αμυντικός της Ντόρτμουντ μετράει τρία γκολ στα τελευταία δύο ματς.