Αρχίζει σερί η Νιουκάστλ

Η 13η αγωνιστική της Premier League ολοκληρώθηκε σήμερα με τον αγώνα της Μπέρλνι με την Νιουκάστλ. Η Νιουκάστλ επικράτησε με 1-2 και για τρίτο σερί αγώνα πήρε το τρίποντο. Από την άλλη η Μπέρνλι για έκτο σερί αγώνα δεν πήρε τη χαρά της νίκης. Τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο είχε πολλές ευκαιρίες και φάσεις. Η Μπέρνλι μετά το 85′ έπαιζε μονότερμα και ο Hart μετά το 90′ παγκότερμα. Ο τερματοφύλακας της Μπέρνλι στις καθυστερήσεις δεν έμεινε καθόλου στο τέρμα του και έπαιξε σαν στόπερ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Η Νιουκάστλ άνοιξε το σκορ στο 4′ με αυτογκόλ του Mee. O Fernandez σούταρε έξω από την περιοχή και ο αμυντικός της Μπέρνλι άπλωσε το πόδι του, βρήκε την μπάλα με αποτέλεσμα να αλλάξει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Στο 23′ ο Clark έπιασε την κεφαλιά από τη σέντρα του Ritchie και έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Hart. Ο αμυντικός της Νιουκάστλ έκανε την κεφαλιά στην ευθεία του πρώτου δοκαριού αλλά λόγω του τρόπου που χτύπησε την μπάλα την έστειλε στο δεύτερο δοκάρι.

Η Μπέρνλι κατάφερε να μειώσει στο 40′ με τον Vokes. Η μακρινή σέντρα του Mee είχε στόχο το κεφάλι του ψηλού επιθετικού, ο οποίος την εκμετταλεύτηκε με το καλύτερο τρόπο. Από το όριο της περιοχής είδε τον Dubravka να είναι λίγο έξω από την εστία και τον “κρέμασε” με μία αριστουργηματική κεφαλιά.

Μεγάλη ευκαιρία για την Νιουκάστλ να αυξήσει τη διαφορά της το 50′. Ο Ritchie πήρε την μπάλα σε άδειο τέρμα αλλά από απόσταση ενός μέτρου έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία.

Η Νιουκάστλ είχε δοκάρι στο 80′. Ο Joselu βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Hart όμως το πλασέ του βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Μπέρνλι: Hart, Lowton, Long, Mee, Taylor, Lennon, Defour (Hendrick 82′), Cork, Brady (Barnes 82′), Vokes, Wood

Νιουκάστλ: Dubravka, Yedlin, Schar, Fernandez, Clark, Ritchie, Kenedy (Hayden 90′) , Diame, Ki, Perez,Rondon (Joselu 70′)