Άρης-ΑΕΚ: «Μυθική» Ανατροπή και Ευρώπη οι Θεσσαλονικείς

Ο Άρης με σπουδαία ανατροπή νίκησε την ΑΕΚ και πήρε το εισιτήριο για την Ευρώπη.

Για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1, ο Άρης ανέτρεψε το εις βάρος του 0-2 σε 3-2 επί της ΑΕΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης και βρίσκεται πανάξια στην Ευρώπη για την επόμενη σεζόν.

Λουίς Πάλμα (78′), Ντάνιελ Μαντσίνι (85′) και Ματέο Γκαρσία (90’+3′) υπέγραψαν την ανατροπή για τον Άρη που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από τα δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία (53′, 59′).

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες ήταν προσηλωμένες στα αμυντικά τους καθήκοντα με την ΑΕΚ να έχει τον πρώτο λόγο και ήταν πιο απειλητική. Ωστόσο και οι δύο ομάδες είχαν σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Η Ένωση στο 20ο λεπτό, αναπτύχθηκε από τα δεξιά, ο Ρότα γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Λιβάϊ Γκαρσία έκανε το τελείωμα χωρίς πίεση αλλά δεν βρήκε εστία και ο Άρης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ιτούρμπε βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ έκανε το δυνατό σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λιβάϊ Γκαρσία. Πιο συγκεκριμένα, ο Χατζισαφί έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Λιβάϊ κάνει εξαιρετικό κοντρόλ και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα του Κουέστα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λιβάϊ Γκαρσία με το δεύτερο του τέρμα έκανε το 0-2. Ο Τσούμπερ συνεργάστηκε με τον Άμραμπατ, ο Ελβετός σέντραρε εκεί που ο Γκαρσία έκανε την κεφαλιά που έβγαλε ο Κουέστα και στην συνέχεια σε κενή εστία έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ.

Ο Άρης μετά το γκολ της ΑΕΚ άργησε να αντιδράσει και είχε την πρώτη του τελική με το σουτ του Μαντσίνι στο 75ο λεπτό που έφυγε άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Τσούμπερ στο 77′ που δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Άρη.

Στο 78ο λεπτό ο Άρης μείωσε το σκορ με τον Πάλμα. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός του Άρη μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το σουτ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο 85′ ο Μαντσίνι έφερε το παιχνίδι στα ίσια με προβολή από κοντά μετά την εστάθη απόκρουση του Στάνκοβιτς στην κεφαλιά του Μπράμπετς.

Στο 93ο λεπτό, ο Ματέο Γκαρσία έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της ΑΕΚ για την Ευρώπη καθώς με ωραίο πλασέ νίκησε τον Στάνκοβιτς και έδωσε σπουδαία νίκη στον Άρη

Σκόρερ: 78′ Πάλμα, 85′ Μαντσίνι, 93′ – 54′,59′ Γκαρσία

Κάρτες: 52′ Ματίγια – 52′ Κριχόβιακ, 57′ Άμραμπατ, 66′ Μάνταλος

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Σούντγκρεν(61′ Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μπερτόγλιο(61′ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε(61′ Πάλμα), Μαντσίνι(88′ Γκάμα), Καμαρά(95′ Δεληζήσης)

ΑΕΚ (Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί(88′ Τάνκοβιτς), Κριχόβιακ, Μάνταλος(81′ Μοχαμάντι), Σιμάνσκι, Λιβάϊ Γκαρσία(88′ Αραούχο), Τσούμπερ(92′ Ανσαριφάρντ), Άμραμπατ