Άρης-ΑΕΚ: Πρόκριση του Άρη στα πέναλτι με “ήρωα” τον Κουέστα

Με πρωταγωνιστή τον Κουέστα, ο Άρης πήρε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι επί της ΑΕΚ

Ο Άρης πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας στο “Βικελίδης” την ΑΕΚ στα πέναλτι με 4-2 (1-1 κ.δ), αφήνοντας εκτός διοργάνωσης στη διαδικασία των πέναλτι την κάτοχο του τίτλου.

Οι δυο ομάδες, μετά τη «λευκή» ισοπαλία της Νέας Φιλαδέλφειας, έμειναν στο 1-1 (Λορέν Μορόν 59’ – Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς 45’+1’) στην κανονική διάρκεια και στην παράταση και οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Κουέστα απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ντομαγκόι Βίντα κι Εζέκιελ Πόνσε, με τον Μπίργκερ Βερστράτε να ευστοχεί στο καθοριστικό πέναλτι και να στέλνει τον Άρη στους «8».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι αναγνωριστικό με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργεί την πρώτη καλή στιγμή στο 11ο λεπτό με το ακυρωθέν τέρμα του Βίντα μετά την σέντρα από τα αριστερά και την κεφαλιά του Μήτογλου που βρήκε τον Κροάτη και ο αμυντικός της Ένωσης με έτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά υποδείχθηκε ορθά σε θέση οφσάιντ.

Σταδιακά, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 22ο λεπτό με το κλέψιμο του Σαβέριο έξω από την περιοχή από τον Γιόνσον και το πλασέ του Λατίνου εξτρέμ που μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Άρης είδε την υπέροχη λόμπα του Μορόν να καταλήγει στα δίχτυα αλλά ο Ισπανός επιθετικός καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ μετά την παρέμβαση του Var.

Μετά το ακυρωθέν τέρμα του Άρη ανέβασε την απόδοσή της και μέσα σε διάστημα τριών λεπτών είχε ισάριθμες καλές στιγμές όλες με τον Ντομαγκόι Βίντα. Στο 31′ ο Σιντιμπέ γέμισε από τα δεξιά με τον Βίντα να κάνει την κεφαλιά που κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα, αμέσως μετά ο Άμραμπατ συνεργάστηκε με τον Κροάτη με τον αμυντικό της Ένωσης να πλασάρει τον Κουέστα που του είπε “όχι”. Ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Μάνταλος έστρωσε στον Βίντα στην περιοχή, ο Κροάτης έκανε το μονοκόμματο σουτ που έφυγε λίγο έξω από την εστία του Κουέστα.

Στο 35′ ο Μορόν συνδυάστηκε με τον Νταρίντα, ο Τσέχος έκανε το σουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Αθανασιάδη.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γκατσίνοβιτς. Ο Πέτρος Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Γιόνσον έγινε κάτοχος της μπάλας, ο Δανός έκανε την κεφαλιά η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους με τον Γκατσίνοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και με ωραίο σουτ έκανε το 0-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο όμως αυτή την φορά ο Άρης βρήκε το γκολ από στημένη φάση με τον Μορόν. Πιο συγκεκριμένα, στο 58′ ο Άρης κέρδισε φάουλ, ο Μορόν πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Η ΑΕΚ μετά το γκολ άργησε να συνέλθει και έκανε το πρώτο της σουτ στο 68′ με τον Μάνταλο, ο οποίος βρήκε χώρο αλλά το τελείωμα του κατέληξε πάνω στον Κουέστα.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Φετφατζίδης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Στο 72ο λεπτό, ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Τσούμπερ πήρε την κεφαλιά χωρίς να βρει εστία.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι παίχτες της ΑΕΚ συνεργάστηκαν, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Άμραμπατ, ο Μαροκινός έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε εστία και έτσι έμεινε το 1-1 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η μοναδική καλή στιγμή ήταν η κεφαλιά του Πόνσε στο 120′ που έδιωξε ο Κουέστα και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι εκεί που ο Άρης πήρε την πρόκριση.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κουέστα έβγαλε δύο πέναλτι, στο πρώτο πέναλτι του Βίντα και στο τρίτο του Πόνσε, ενώ για την ΑΕΚ ευστόχησε ο Βαν Βερτ στο δεύτερο πέναλτι και ο Πινέδα στο τέταρτο.

Για τον νικητή Άρη, ευστόχησαν κατά σειρά οι Φαμπιάνο, Μορόν, Νταρίντα και Βερστράτε ενώ ο Φετφατζίδης είναι ο μόνος που αστόχησε.

Κίτρινες: Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο – Σιντιμπέ, Ρότα, Πήλιος, Μάνταλος, Πισάρο, Αθανασιάδης, Μήτογλου.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (106’ Φεράρι), Φαμπιάνο, Μπράμπετς (38’ Ρόουζ), Ντουκουρέ (53’ Ζαμόρα), Τζούρασεκ (90’+1’ Βερστράτε), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (54’ Φετφατζίδης), Μορόν.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (62’ Πήλιος), Μήτογλου, Βίντα, Ρότα (74’ Αραούχο), Γιόνσον, Άμραμπατ (83’ Πισάρο), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (106’ Φαν Βέερτ), Μάνταλος (83’ Φερνάντες), Τσούμπερ (74’ Πόνσε).