Άρης-ΑΕΚ: Συνέτριψε τον Άρη και συνεχίζει

Με εμφατική εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη και πήρε σημαντική νίκη για το κυνήγι του Παναθηναϊκού.

Η ΑΕΚ μετέτρεψε ένα ντέρμπι σε φιλικό, καθώς νίκησε με 0-2 του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Tα τέρματα της Ένωσης πέτυχαν ο Σιμάνσκι και ο Λιβάι Γκαρσία.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 9ο λεπτό με το σουτ Λιβάϊ Γκαρσία που έφυγε ψηλά.

Ο Άρης απάντησε στο 16ο λεπτό με την προβολή του Μαντσίνι μετά το γύρισμα του Μαζικού που δεν ανησύχησε τον Αθανασιάδη που μπλόκαρε σταθερά.

Τρία λεπτά αργότερα, το σουτ του Ντάμπο δεν βρήκε εστία. Στην συνέχεια του πρώτου μέρους ήταν ΑΕΚ ήταν καταιγιστική.

Στο 25′ ο Γκατσίνοβιτς έκανε το πλασαριστό σουτ που μάζεψε ο Κουέστα, ένα λεπτό αργότερα ο Ρότα βρέθηκε προ των πυλών αλλά το σουτ του έφυγε εκτός εστίας και στο 28ο λεπτό η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ.

Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Σιμάνσκι βρέθηκε στο πίσω δοκάρι και έδωσε κεφάλι στο σκορ στον Δικέφαλο.

Στο 30ο λεπτό, ο Αραούχο έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 0-2 με το κλέψιμο της ΑΕΚ έξω από την περιοχή του Άρη και ο Αργεντινός προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ.

Στο 38,’ νέο λάθος από την άμυνα των γηπεδούχων, ο Γκαρσία βρέθηκε στην περιοχή πέρασε τον Κουέστα αλλά ο Μαζικού έβαλε το σώμα του πάνω στον επιθετικό της Ένωσης και δεν το άφησε να πλασάρει με δύναμη και πρόλαβε στην γραμμή.

Η Ένωση βρήκε δεύτερο τέρμα έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους με τον Λιβάϊ Γκαρσία. Ο επιθετικός της ΑΕΚ, πήρε την πάσα από τον Αραούχο και έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Κουέστα.

Στο 62ο λεπτό, ο Αραούχο είδε την κίνηση του Πινέδα στην περιοχή αυτός έκανε το σουτ που κόντραρε στα σώματα.

Στο 65′, ο Γκατσίνοβιτς μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.

Στο 68ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε ακυρωθεί γκολ με τον Λιβάϊ Γκαρσία που υποδείχτηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ.

Στο 72′, ο Μοχαμαντί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Πινέδα έκανε το σουτ που πρόλαβε ο Ενκουλού.

Στο 75ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα. Ο Γκαρσία γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, ο Γκατσίνοβιτς έκανε την κεφαλιά αλλά ο εισέπραξε το “όχι” από τον τερματοφύλακα του Άρη και έτσι έμεινε το τελικό σκορ.

Σκόρερ: 28′ Σιμάνσκι, 51′ Λιβάϊ Γκαρσία

Κίτρινες: 73′ Νταμπό – 6′ Μουκουντί, 54′ Αραούχο, 81′ Αθανασιάδης

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Νταμπό, Ματέο Γκαρσία(67′ Πάλμα), Μάνου Γκαρθία (82′ Καμάτσο), Μαντσίνι (57′ Οντουμπάτζο), Ιτούρμπε (67′ Ντιόπ), Γκρέι (57′ Ζερβίνιο)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Ελίασον(80′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (80′ Τσούμπερ), Πινέδα (90′ Γιόνσον), Γκαρσία (90′ Μάνταλος), Αραούχο