Άρης-Ατρόμητος: Νίκησαν και κλείδωσαν τα playoffs οι Θεσσαλονικείς

Ο Άρης πήρε τη νίκη κόντρα στον Ατρόμητο και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα playoffs της Super League

Ο Άρης επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 24η αγωνιστική της Super League 1.

Οι Νταρίντα (8′) και Ματέο Γκαρσία (27′) σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Απόστολου Τερζή, ενώ η ομάδα του Περιστερίου μείωσε με τον Ρομπάιγ (80′).

Οι Θεσσαλονικείς κλείδωσαν τα playoffs της Super League, φτάνοντας στους 37β και ανέβηκαν στην 5η θέση, ενώ οι Περιστεριώτες είναι στην 7η θέση με 28β.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα. Στο 4′ η σέντρα-σουτ του Λουίς Πάλμα βρήκε σε ετοιμότητα τον Ανδρέα Γιαννιώτη, αλλά τρία λεπτά μετά από την ωραία πάσα του Πίρσμαν και το σουτ του Νταρίντα, έκανε το 1-0.

Γρήγορα ήρθε και δεύτερο γκολ, όμως δε μέτρησε, μετά από τη χρήση του VAR. Το σουτ του Πάλμα έδιωξε ο Γιαννιώτης, με τον Ματέο Γκαρσία να σκοράρει στην επαναφορά, όμως στο ξεκίνημα της φάσης ο Πάλμα ήταν εκτεθειμένος.

Η πρώτη αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε από την ενέργεια του Αγκιμπού Καμαρά στο 12′, με τον Πάλμα πέντε λεπτά αργότερα, να σπαταλά μοναδικό τετ-α-τετ με τον Γιαννιώτη, ο οποίος βγήκε πάλι νικητής.

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε για δεύτερη φορά στο 27′. Ο Ρουπ βρήκε όμορφα τον Νταρίντα που σούταρε με το δεξί, ο Γιαννιώτης έστειλε τη μπάλα στο δεξί του δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Ματέο Γκαρσία σκόραρε σε κενή εστία για το 2-0.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει, με το πλασέ στην κίνηση του Ρομπάιγ στο 31′ να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Χουλιάν Κουέστα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη θεαματική επέμβαση του Γιαννιώτη στο βολέ του Ρουπ (33′) και το άστοχο φάουλ του Πάλμα (37′).

Οι Περιστεριώτες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με σκοπό να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Στο 69′ το πλασέ του Οικονομίδη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα, με τους Θεσσαλονικείς να περιορίζονται σε αντεπιθέσεις.

Στο 78ο λεπτό ο Αμπουμπακάρ Καμαρά με κεφαλιά έπειτα από σέντρα πάρε-βάλε του Χουάν Ιτούρμπε, αστόχησε.

Δύο λεπτά μετά από ωραία συνεργασία σε φάουλ, ο Ρομπάιγ με δυνατό σουτ και αφού κόντραρε στον Οντουμπάτζο, νίκησε τον Κουέστα για το 2-1.

Οι Περιστεριώτες πίεσαν με τον Νικολά Ενκουλού να προλαβαίνει τον Κεσχρίντα στο 84′. Οι «κίτρινοι» σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία με τον Νταρίντα στο 86′ και ο Γιαννιώτης στέρησε στο 89′ από τον Χριστοδουλόπουλο το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη.

Το σκορ δεν άλλαξε, με τον Άρη παίρνει τη νίκη και να κλειδώνουν μαθηματικά την εξάδα.

Κίτρινες: Ματέο Γκαρσία, Ετέμπο – Αγκιμπού, Χατζηισαϊας.

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Μπράμπετς, Ενκουλού, Ετέμπο, Νταρίντα, Πάλμα (80′ Χριστοδουλόπουλος), Ματέο Γκαρσία (67′ Ιτούρμπε), Ρουπ (58′ Ντουκουρέ), Αμπουμπακάρ Καμαρά (80′ Γκρέι).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Στρούγγης, Γκονζάλες, Αγκιμπού Καμαρά (70′ Φριτζόνσον), Οικονομίδης (70′ Κουέν), Ρομπάιγ, Ροτάριου (77′ Τζοβάρας), Τζαβίδας (63′ Κιάρτανσον)