Άρης-Λαμία: Καθάρισαν σε 4 λεπτά οι Θεσσαλονικείς

Με τρία τέρματα σε 4 λεπτά, ο Άρης πήρε τη νίκη επί της Λαμίας

Ο Άρης υποδέχθηκε τη Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ και νίκησε τους Φθιωτούς με 3-1.

Σουλεϊμάνοφ (55’), Μάνου Γκαρθία (56’) και Μπράμπετς (59’) τα γκολ για τους Θεσσαλονικείς, μείωσε στο φινάλε ο Κοντονίκος (89’) για τους φιλοξενούμενους που θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάτι καλύτερο αν αξιοποιούσαν τις φάσεις στο πρώτο 45λεπτο.

O αγώνας:

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 7ο λεπτό με τον Μορόν που «έσκισε» την άμυνα της Λαμίας, αλλά τελικά ηττήθηκε στο τετ α τετ με τον Κοσέλεφ.

Επτά λεπτά αργότερα ο Τσιλούλης πάσαρε στον Μαρτίνεθ, αλλά ο τελευταίος έστειλε την μπάλα άουτ.

Ήταν φανερό ότι και οι δυο ομάδες πίεζαν πολύ σε ένα γρήγορο παιχνίδι με συνεχόμενες φάσεις. Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μάλτσι στο 40ο λεπτό ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Σε ένα πρώτο μέρος που ο Άρης είχε την διάθεση να μπει πιο δυνατά και το έκανε πράξη, αλλά μετά ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων πέρασε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ανέβηκαν στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Μέσα σε τέσσερα λεπτά στην αρχή του δεύτερου μέρους ο Άρης κυριάρχησε με τρία γκολ το ένα μετά το άλλο. Πρωταγωνιστές των γηπεδούχων ήταν ο Σουλεϊμάνοφ, ο Γκαρθία και ο Μπράμπετς.

Στο 55′ ο Σουλεϊμάνοφ με ένα τρομερό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ, μην αφήνοντας περιθώρια στον Αλεξέι Κοσέλεφ.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ήρθε και δεύτερο γκολ. Ήταν η σειρά του Μάνου Γκαρθία να πιάσει ένα… άπιαστο σουτ για το 2-0 στο 56′.

Το καλό για τον Άρη τρίτωσε στο 59’, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπράμπετς από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 μέσα σε αποθέωση.

Η Λαμία απογοητευμένη έριξε ρυθμούς, έγιναν πολλές αλλαγές για να φρεσκαριστεί η ομάδα και στο τελευταίο λεπτό πριν τον έξτρα χρόνο ο Κοντονίκος έκανε το 3-1 με ένα ωραίο πλασέ, μετά από κακή απομάκρυνση του Τζούρασεκ.

Κίτρινες: Ανσαριφάρντ, Εμβοντό, Φαμπιάνο – Στάνκο, Μαρτίνεθ, Σιμόν.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (78’ Ρόουζ), Εμβοντό (63’ Βερστράτε), Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία (74’ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ (63’ Φετφατζίδης), Ανσαριφάρντ (46’ Σαβέριο), Μορόν.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Φερέιρα, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (66’ Τόσιτς), Στάνκο (66’ Σαντάνα), Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (66’ Τόσιο), Μάλτσι (84’ Κοντονίκος), Σλίβκα (66’ Τζανδάρης).