Με το… δεξί ο Άρης, νίκη με ανατροπή επί της Λαμίας

Ο Άρης μπήκε με το… δεξί στη νέα σεζόν, παίρνοντας τη νίκη επί της Λαμίας, κάνοντας ολική ανατροπή.

Ο Άρης επικράτησε της Λαμίας με 3-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 1η αγωνιστική της Superleague.

Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ ήταν πολύ κακή στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ χάρις το γκολ του Ρόμανιτς από την άσπρη βούλα (37′).

Στο δεύτερο μέρος οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο δύνατα και ειδικά μετά τις αλλαγές παικτών, αλλά και την αλλαγή συστήματος του Γερμανού τεχνικού η εικόνα της ομάδας άλλαξε τελείως.

Ο Λόπεθ με το γκολ της ισοφάρισης (72′) ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία της ομάδας και η ολική ανατροπή ήρθε άμεσα με την έυστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα (76′), ενώ την “σφραγίδα” της νίκης έβαλε ο Μπερτόλιο (82′).

Μόλις 60 δευτερόλεπτα μετά την ένραξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν την πρώτη τελική προσπάθεια με ένα σουτ του Βιγιάλμπα εκτός περιοχής, το οποίο ήταν αρκετά αδύναμο για να απειλήσει τον Κουέστα.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν μπει αρκετά νωχελικά στα πρώτα λεπτά, με την Λαμία όμως να πατάει λίγο καλύτερα και να έχει λίγο περισσότερο ρυθμό στο παιχνίδι της από τους “κιτρινόμαυρους”.

Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 13′, με τον Ρόμανιτς να βρίσκει με μια φοβερή κάθετη πάσα τον Βασιλογιάννη και εκείνος με ένα σουτ να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Έχοντας συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, η εικόνα της ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ ήταν πολύ κακή, καθώς δεν είχε απειλήσει την αντίπαλη εστία ούτε μια φορά, ενώ δεν μπορούσε και να γίνει δημιουργική.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 29′, όταν ο Σάσα βρήκε τον Γκάνεα μέσα στην περιοχή και εκείνος με ένα σουτ από δύσκολη διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Επασί.

Στο 36′ οι γηπεδούχοι ξανά απείλησαν με τον Μαντσίνι να πραγματοποιεί μια ωραία ατομική ενέργεια και να εξαπολύει ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Μετά από λίγα δευτερόλεπτα η Λαμία έκανε το 0-1. Ο Βασιλόγιαννης επιχείρησε να τριπλάρει τον Κουέστα και ο Ισπανός τον ανέτρεψε αντικανονικά, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρόμανιτς και σκόραρε.

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους κύλησαν χωρίς να γίνει κάτι το αξιοσημείωτο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει ένα δίκαιο προβάδισμα, καθώς ήταν ανώτεροι.

Με την έναρξη του δέυτερου μέρους οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο δυνατά πιέζοντας ψηλά και στο 48′ είχαν και την πρώτη του ευκαιρία με μια κεφαλιά του Ρόουζ, που μπλόακρε σχετικά εύκολα ο Επασί.

Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ δεν μπορούσε να βρει τρόπους να πατήσει μες στην αντίπαλη περιοχή, και αυτό προβλημάτιζε αρκετά τον Γερμανό τεχνικό, ο οποίος πραγματοποίησε δύο αλλαγές, αλλά και αλλαγή σχηματισμού νωρίς νωρίς.

Στο 62′ η ομάδα του Γιώργου Πετράκη διπλασίασε τα τέρματα της, όμως το γκολ ακυρώθηκε άμεσα διότι ο Νιάσε με την προβολή που έκανε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα είχε χτυπήσει στο κεφάλι τον Τζέγκο.

Στο 72΄ οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Φετφατζίδης πραγματοποίησε ένα πολύ ωραίο γέμισα από εκτέλεση φάουλ, βρήκε τον Λόπεθ και εκείνος με μια κεφαλειά ακριβείας έφερε το ματς στα ίσια, ενώ βρήκε και το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του.

Το γκολ έφερε τρομερή ψυχολογία στον Άρη και 4 λεπτά μετά κέρδισε και πέναλτι, όταν ο Βιγιάλμπα ανέτρεψε τον Μπερτόλιο μες στην περιοχή. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση του και έκανε το 2-1 στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 80′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ κοντά και σε τρίτο γκολ, όταν ο Φετφατζίδης εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας, έκλεψε την μπάλα, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως το τελείωμα του ήταν πολύ αδύναμο και ο Επασί μπλόκαρε εύκολα.

Μετά από 8 λεπτά, ο Μπερτόλιο έβαλε και το “κερασάκι στην τούρτα”, κάνοντας το 3-1. Ο Αργεντινός βγήκε στην αντεπίθεση, ενώ η αντίπαλη άμυνα ήταν απών, πέρασε τον Επασί και σκόραρε, πλασάροντας σε κενή εστία.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, καθώς το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχαν πάρει οι “κιτρινόμαυροι” είχε σημάνει το πρόωρο τέλος της αναμέτρησης.

Κίτρινες: Σάκιτς, Σάσα, Ρόουζ, Μπαγκαλιάνης – Σαραμαντάς, Βιγιάλμπα

Άρης: Κουέστα, Σάκιτς (52′ Λόπεθ), Ντάτκοβιτς, Ροζ, Γκανέα, Τζέγκο, Ματίγια (52′ Μπαγκαλιάνης), Σάσα, Φετφατζίδης (90′ Μάνος), Γκάμα, Μαντσίνι (70′ Μπερτόλιο)

Λαμία: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο (90′ Νικολόπουλος), Βύντρα, Σαραμαντάς, Νιάσε (78′ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης (81′ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Καραμάνος