Άρης-Ντιναμό Κιέβου: Μεγάλη νίκη και προβάδισμα πρόκρισης με Πάλμα

Ο Άρης νίκησε τη Ντιναμό Κιέβου και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα playoffs του Conference League.

Ο Άρης επικράτησε της Ντιναμό Κιέβου με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τον γ’ προκριματικό γύρο του Conference League.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε γκολ (0-0). Ο Άρης στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς ήταν πολύ καλός, έφτασε κοντά στο 1-0 με τον Κάρλσον, όμως το σουτ του εξουδετερώθηκε. Η Ντινάμο Κιέβου ήταν απειλητική μόνο στο τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα τα καρέ του Κουέστα.

Στην επανάληψη, ο Άρης είχε εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και στο 67’ έπειτα από κεφαλιά του Φαμπιάνο ο Σίροτα τη βρήκε με το χέρι και έκανε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πάλμα που σκόραρε για το 1-0 (69’).

Ο Πάλμα πανηγύρισε παίρνοντας μια φανέλα από τον πάγκο με το όνομα του Μιχάλη και το 29 υψώνοντάς την στον ουρανό που έχασε τη ζωή του στα επεισόδια στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το παιχνίδι:

Ο Τόλης Τερζής επέλεξε για την αρχική ενδεκάδα τον Μάρτιν Μοντόγια, που είχε κάνει μόλις μία προπόνηση με τον Άρη, για το δεξί άκρο της άμυνας αντί του αριστεροπόδαρου Ματαρίτα.

Στα πρώτα λεπτά του ματς, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και πίεζαν ψηλά τη Ντιναμό, που δεν απειλούσε παρόλο που είχε την κατοχή.

Στο 12’ ο Φεράρι δοκίμασε σέντρα-σουτ από τα αριστερά αλλά ο Μπούστσαν απομάκρυνε με γροθιές. Δευτερόλεπτα μετά ο Ζαν Ζουλς έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Άρης συνέχισε να απειλεί όταν ο Μόμπεργκ – Κάρλσον βρέθηκε μέσα στην περιοχή (24’) και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα προς την εστία, όμως η μπάλα κόντραρε στον Ντούμπιντσακ και κατέληξε σε κόρνερ.

Η Ντιναμό στο 44ο λεπτό είχε μια καλή στιγμή, με σουτ που επιχείρησε ο Γιαρμολένκο μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στον Φαμπιάνο και άλλαξε πορεία.  Ο Κουέστα μπλόκαρε και ο Μπενίτο τον χτύπησε άθελά του, κάνοντας φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης δοκίμασε να αιφνιδιάσει την Ντιναμό με τον Μορόν να σουτάρει από μακρινή απόσταση, μην μπορώντας ωστόσο να ανοίξει το σκορ.

Μέχρι το 62ο λεπτό οι παίκτες του Τόλη Τερζή είχαν εξαιρετική επίδοση στη άμυνα αλλά δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ.

Εν συνεχεία, έπειτα από κεφαλιά του Φαμπιάνο ο Σίροτα τη βρήκε με το χέρι και έκανε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πάλμα που σκόραρε για το 1-0 (69’).

Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου, προσπάθησε να ισοφαρίσει με τον Μπενίτο που στον Σαπαρένκοο, με τη προσπάθειά του δεύτερου να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 89′ η Ντινάμο, με τον Γιαρμολένκο έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Κουέστα με εξαιρετικά αντανακλαστικά του, είπε το «όχι» κρατώντας το μηδέν.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ (58′ Ρουπ), Εμβοντό, Νταρίντα (81′ Πάβιτσιτς), Κάρλσον (58′ Μενέντεζ), Πάλμα (76′ Ματαρίτα), Μορόν.

Ντιναμό Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπούχσαν, Τίμτσικ, Ποπόφ, Σιρότα, Ντούμπιντσακ, Γιαρμολένκο, Σίντορτσουκ (82′ Μπράζκο), Σαπαρένκο (81′ Σεπέλιεφ), Καμπάγιεφ (82′ Βολόσιν), Μπουγιάλσκι, Μπενίτο.