Άρης-Ολυμπιακός: Φιλική ήττα των “ερυθρολεύκων”

Φιλική ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός από τον Άρη.

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σε φιλική αναμέτρηση, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων.

Σκόραραν για τον Άρη ο Ραφαέλ Καμάτσο στο 74’, ο Χρήστος Χατζηιωάννου στο 75’, ενώ για τον Ολυμπιακό το γκολ πέτυχε ο Τικίνιο Σοάρες στο 80’.

Ο αγώνας αυτός ήταν μια… πρόβα τζενεράλε ενόψει των ευρωπαϊκών αγώνων των δύο ομάδων, του Ολυμπιακού κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα και του Άρη κόντρα στη Γκομέλ για τον δεύτερο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ και του Κόνφερενς Λιγκ, αντίστοιχα.

Το ματς

Με 4-4-2 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Ανδρούτσο, Μανωλά, Μπα, Κίτσο στην άμυνα, Μπουχαλάκη, Εμβιλά στον άξονα, Ραντζέλοβιτς, Καρβάλιο στα άκρα, Αμπουμπακάρ Καμαρά, Τικίνιο στην επίθεση.

Ο Πορτογάλος, προχώρησε σε αλλαγές στην ενδεκάδα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που δεν έπαιξαν πολύ στο προηγούμενο φιλικό με την Άλκμααρ. Ενώ με βάση τα δύο αυτά φιλικά, θα καταλήξει στη λίστα των αγώνων για τη Μακάμπι Χάιφα.

Στο 7’ μετά από γρήγορη ανάπτυξη του Άρη, ο Ιτούρμπε καθυστέρησε να εκτελέσει σε πρώτο χρόνο, με τον Πάλμα να παίρνει το «ριμπάουντ», όμως το σουτ του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 21’ ο Ραντζέλοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπα έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 30’ ο Καρβάλιο έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και αφού πέρασε δύο αντιπάλους, σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ένα λεπτό μετά, ο Πάλμα σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ήταν πολύ άστοχο. Κάτι ανάλογο έκανε και στο 38’.

Στο 47’ ο Ανδρούτσος σούταρε εκτός περιοχής, με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ. Ενώ στο 61’ ο Καρβάλιο προσπάθησε ανεπιτυχώς να κρεμάσει από μακριά τον Κουέστα.

Στο 66’ ο Καμάτσο σούταρε και ο Τζολάκης μπλόκαρε.

Και σε ένα δίλεπτο, ο Άρης πέτυχε δύο τέρματα. Στο 74’ ο Νταμπό έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Καμάτσο πέρασε τον Τζολάκη σε προσπάθειά του για κεφαλιά και στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή για το 1-0.

Ένα λεπτό μετά, ο Ματσίνι γέμισε από δεξιά, ο Μπα έκανε κακό διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Χατζηιωάννου που σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Ο Ολυμπιακός «απάντησε» στο 80’. Ο Χασάν πίεσε τον Φαμπάνο στο ύψος της περιοχής, έκλεψε τη μπάλα, σούταρε, ο Κουέστα απέκρουσε και ο επερχόμενος Τικίνιο την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 84’ ο Κούντε εκτέλεσε φάουλ, αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά, ο Καμάτσο έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, σούταρε με τον Τζολάκη να διώχνει.

Στο 89’ ο Κούντε σέντραρε, ο Αμπουμπακάρ Καμαρά πλάσαρε στην κίνηση, όμως η μπάλα βρήκε στο σώμα του Φαμπιάνο.

Στο 90’+2’ ο Κούντε εκτέλεσε ωραία φάουλ από το πλάι της περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (62’ Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (62’ Μαζικού), Ντουκουρέ (81’ Σγούρος), Ντιόπ (54’ Νταμπό), Ιτούρμπε (62’ Καμάτσο), Μαντσίνι, Πάλμα (62’ Χατζηϊωάννου), Γκρέι (62’ Ματέο Γκαρσία)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μανωλάς (75’ Αβραάμ Παπαδόπουλος), Μπα, Κίτσος (46’ Άβιλα), Μπουχαλάκης (67’ Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς (67’ Χασάν), Καρβάλιο, Αμπ. Καμαρά, Τικίνιο