Άρης-Ολυμπιακός: Νίκησαν οι Θεσσαλονικείς τους τραγικούς “ερυθρόλευκους”

Νίκη με ανατροπή για τον Άρη επί του Ολυμπιακού.

Ο Άρης νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Το σκορ άνοιξε για τους Πειραιώτες ο Γιώργος Μασούρας στο 15’, ενώ για τον Άρη σκόραραν ο Ντάνιελ Μαντσίνι στο 76’ και ο Λουίς Πάλμα στο 79’.

Το ντεμπούτο του στον πάγκο του Άρη έκανε ο νέος τεχνικός Άλαν Πάρντιου.

Παράλληλα, ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα έκαναν ο Χάμες Ροντρίγκες και ο Σίντρικ Μπακαμπού.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Άρης πηγαίνει στους 10 βαθμούς και την 3η θέση, ενώ ο Ολυμπιακός μένει στους 8 και «κατρακυλά» στην 5η θέση.

Το ματς

Ο Κάρλος Κορμπεράν παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Βρσάλικο, Μανωλάς, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά8, Ίνμπομ Χουάνγκ στον άξονα, Μασούρας, Χάμες, Μπιέλ μεσοεπιθετικά, με τους δύο τελευταίους να εναλλάσσονται σε άκρα και «δέκα» και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Με το ίδιο σχήμα παρέταξε και τον Άρη ο Άλαν Πάρτνιου, με τον Κουέστα στο τέρμα, Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μαζικού στην άμυνα, Νταμπό, Ντιόπ στον άξονα, Μαντσίνι, Μανού Γκαρθία, Ιτούρμπε μεσοεπιθετικά και Γκρέι στην επίθεση.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ήταν ένα σουτ του Εμβιλά έξω από την περιοχή που πέρασε εκτός.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό. Ύστερα από αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μασούρας έδωσε στον Μπιέλ, αυτός γύρισε για τον Ίνμπομ, ο Κορεάτης έπαιξε με τη μία ξανά για τον Μασούρα και ο Έλληνας εξτρέμ με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Στο 35’ και στο 37’ ο Άρης είχε ευκαιρίες με Γκρέι και Νταμπό, αλλά υπήρχε οφσάιντ.

Στο 47’ ο Χάμες άνοιξε στον Μασούρα που πήγε να γυρίσει στον Ελ Αραμπί, αλλά ο Κουέστα μάζεψε.

Ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει, αρχικά στο 56’ με το σουτ του Ιτούρμπε που πέρασε εκτός. Ένα λεπτό μετά, πάλι σουτ του ίδιου που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Και στο 59’ ένα μακρινό σουτ του Εμπακατά που μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

Στο 64’ ο Μασούρας έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Χάμες δεν έπιασε καλά το βολέ που επιχείρησε, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Όμως μέσα σε τρία λεπτά, ο Άρης έφτασε στην ανατροπή.

Στο 76’ ύστερα από βαθιά μπαλιά του Νταμπό, ο Βατσλίκ έκανε κάκιστη έξοδο που δεν πρόλαβε τη μπάλα, ο Μαντσίνι την πήρε και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1.

Και στο 79’ ο Μπα έκανε φάουλ στον Καμάτσο, ο Ούγγρος διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα, ο Μανού Γκαρσία γέμισε από δεξιά για τον Πάλμα που πρόλαβε τον Βατσλίκ και έκανε το 2-1.

Στο 88’ ο Μπακαμπού βρήκε ελάχιστο χώρο, σούταρε και ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μαζικού, Νταμπό (88’ Ζερβίνιο), Ντιόπ, Μαντσίνι, Μανού Γκαρθία (88’ Πίρσμαν), Ιτούρμπε (68’ Καμάτσο), Γκρέι (60’ Πάλμα)

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Βρσάλικο (63’ Άβιλα), Μανωλάς, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ (78’ Ουί Τζο ΧΟυάνγκ), Μασούρας (78’ Μπόουλερ), Χάμες (72’ Αγκιμπού), Μπιέλ, Ελ Αραμπί (63’ Μπακαμπού)