Άρης-Παναιτωλικός: Άνετη νίκη για τους Θεσσαλονικείς

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, νέα ήττα ο Παναιτωλικός

Ο Άρης επικράτησε με 3-0 του Παναιτωλικού στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 5η αγωνιστική της Super League 1,

Ο Μορόν σκόραρε στο 22’ και στο 55’, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 85’, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Μάλιστα ο Χριστοδουλόπουλος έγινε ο πρώτος παίκτης στην Ιστορία που σκοράρει με όλες τις ομάδες του Big-5 (Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Άρης).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με το σουτ που έπιασε εκτός περιοχής ο Μορόν και έκανε το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ανάπαυλα, ο Άρης έριξε κάπως την ένταση και την πίεσή του, διατηρώντας ωστόσο τα ηνία του αγώνα.

Στο 50’ ο Καρέλης απείλησε για τους φιλοξενούμενους, ο Κουέστα λειτούργησε σωτήρια για τους γηπεδούχους.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μενέντεθ βρήκε όμορφα τον Μορόν και ο τελευταίος, με πλασέ, διπλασίασε τα τέρματα του Αρη.

Ο Παναιτωλικός πίεσε για να μειώσει το σκορ, όμως ο Αρης έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα. Στο 85ο λεπτό, μετά από κόρνερ, ο Μπράμπετς έπιασε την κεφαλιά, σημαδεύοντας το δοκάρι και με δεύτερη κεφαλιά, ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε στόχο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Πέρες, Οικονόμου

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Νταρίντα (87’ Παναγίδης), Βερστράτε (76’ Εμβοντό), Σαμόρα, Σουλεϊμάνοφ (63’ Κάρλσον), Μενέντεθ (76’ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν (63’ Πάρντο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας, Ντουάρτε (83’ Λιάβας), Οικονόμου, Σίλβα, Μπαλντασάρα (61’ Ξενιτίδης), Πέρες, Χουάνπι (83’ Μπουζούκης), Σενγκέλια (61’ Ντίας), Φεντερίκο Ντουάρτε, Καρέλης