Άρης-Παναιτωλικός: Ήττα με Γκρέι στο Κλεάνθης βικελιδης

Με μαέστρο τον Γκρέι, ο Άρης νίκησε τον Παναιτωλικό στη Θεσσαλονίκη

Για την 15η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Άρης πήρε το τρίποντο με 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό, με τους Θεσσαλονικείς να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε στο 52’ ο Γκρέι, ο οποίος σκόραρε στο 21’ και στο 31’, αλλά δε μέτρησαν ως οφσάιντ.

Στο πρώτο μερος ο Άρης είχε το πάνω χέρι και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Παναιτωλικό να ψάχνει να βρει τα πατήματα του.

Στο 12’, ο Άρης με τον Ματέο Γκαρσία έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 21’ ο Γκρέι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, το γκολ ακυρώθηκε απο το VAR ως οφ σάιντ. Στην συνέχεια ο Άρης με τον Μάνου Γκαρθία προσπάθησε να απειλήσει αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 31’ ο Γκρέι πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε, καθώς ο 31χρονος επιθετικός ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Στις καθυστερήσεις οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν εκ νέου, αλλά το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Πάλμας, από πλάγια αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Ανέστης.

Στην επανάληψη ο Άρης συνέχισε στο ίδιο τέμπο με αποτελέσμα στο 48′ να απειλήσει με τον Οντουμπάτζο μπλόκαρε εύκολα ο Ανέστης.

Στο 52’ βρήκε στόχο, ανοίγοντας το σκορ. Ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκρέι , με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 1-0.

Στο 67’ o Μλάντεν προσπάθησε να ισοφαρίσει για τον Παναιτωλικό, η μπάλα φρέναρε στο σώμα του Φαμπιάνο και κατέληξε κόρνερ και στο 68’, σε αντεπίθεση του Αρη, ο Γκρέι, από πλάγια δεξιά, πέρασε τον Ανέστη, το σουτ του, όμως, εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Φλόρες.

Στο 78’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ο Γκρέι βρήκε τον Μανού Γκαρθία, το σουτ του τελευταίου σταμάτησε ο Λιάβας. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζοάο Πέδρο απείλησε, για τους φιλοξενούμενους, το σουτ έφυγε άουτ, κατάληξη που είχε και το σουτ που έκανε ο Γκρέι, σε κενή εστία, στο 82’.

Κίτρινες: Ετέμπο – Κολοβός, Φλόρες, Μάρτενσον, Καρέλης

Άρης (Αλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πέερσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ετέμπο, Μαντσίνι (72’ Νταμπό), Μάνου Γκαρθία (80’ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία, Πάλμα (λ.τρ. 89’ Εμπακατά), Γκρέι.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμης, Μάρτενσον (69’ Σενγκέλια), Φλόρες, Ντίας, Νταγκό (75’ Ξενιτίδης), Κολοβός (76’ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης.