Άρης- ΠΑΟΚ: Νίκησε και πάτησε δεύτερη θέση ο «Δικέφαλος του Βορρά»

«Διαβασμένος» ο ΠΑΟΚ, πήρε τη νίκη επί του Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από το ¨Κλεάνθης Βικελίδης”, νικώντας με 0-1 τον Άρη, για την 5η αγωνιστική των play-offs της Σούπερ λιγκ 1.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” άνοιξε το σκορ με τον Σβαμπ στο 6ο λεπτό και κράτησε άνετα το προβάδισμα και τη νίκη μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Με δέκα τέλειωσε τον αγώνα ο ΠΑΟΚ με την κόκκινη του Ουάρντα μέσα σε δύο λεπτά (86′).

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει 57β και ισοβαθμεί με τον Άρη στη 2η θέση.

Με το… καλησπέρα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και έβαλε τα θεμέλια. Μετά από αντεπίθεση, ο Σφιντέρσκι από τα δεξιά, έκανε ωραία κάθετη πάσα προς στο τέρμα και ο Σβαμπ με κοντινή προβολή, άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 0-1.

Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης αν και είχε την κατοχή της μπάλας, δυσκολευόταν να διασπάσει την άμυνα του “Δικεφάλου” που ήταν «διαβασμένος» και μπλόκαρε τις επιθέσεις των γηπεδούχων.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2 στο 44′, αλλά ο Ελ Καντουρί επιχείρησε τη λόμπα, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε. Ο ΠΑΟΚ κράτησε άνετα το προβάδισμα του και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προσπαθούσαν να επιτεθούν, με την ομάδα του Γκαρσία να κρατάει μακριά τον Άρη.

Στο 66ο λεπτό ο ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον “Δικέφαλο” να κρατάει με ευκολία το προβάδισμά του επί του Άρη.

Στο 86′ ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Ουάρντα μέσα σε δύο λεπτά, δέχτηκε δύο κάρτες και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Στο 93′ ο Άρης είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, μετά από σέντρα του Σάσα, ο Μπερτόγλιο σούταρε, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε τη μπάλα.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με τη νίκη.

Κίτρινες: Ματέο Γκαρσία – Σφιντέρσκι, Μπάμπα, Αουγκούστο, Ουάρντα

Κόκκινη: Ουάρντα

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (70′ Σούντγκρεν), Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο (57′ Ματίγια), Γκαρσία (79′ Σίλβα) , Μπερτόγλιο, Μαντσίνι (57′ Μπρούνο Γκάμα), Μάνος (79′ Μήτρογλου)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο (56′ Μιχαηλίδης), Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Σβαμπ, Μπάμπα, Ζίβκοβιτς (93′ Κρμέντσικ), Ελ Καντουρί (72′ Ουάρντα), Σφιντέρσκι (72′ Τσιγγάρας)