Ηττήθηκε ο ανώτερος Άρης από τη Σάλκε

Ο πολύ καλός Άρης γνώρισε την ήττα από τη Σάλκε, όμως το πρόσημο ήταν θετικό.

Ο Άρης ηττήθηκε με 1-0 από την Σάλκε σε μια φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Αυστρία.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν εξαιρετική απόδοση, πολλές καλές στιγμές, αλλά και αρκετή ατυχία, κάτι το οποίο οι “βασιλικοί μπλε” το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν τη νίκη, χάρις το γκολ του Κουτούτσου (47′).

Το θετικό για την ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ είναι ότι κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστική, έως και ανώτερη, απέναντι σε μια μεγάλη ευρωπαική ομάδα.

Τα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με αμφότερες τις ομάδες να είναι ακόμα “μουδιασμένες”. Η πρώτη ευκαιρία ήταν των Γερμανών, όταν ο Σερντάρ με ένα συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κουέστα.

Τόσο η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ όσο και οι Θεσσαλονικείς πίεζαν ψηλά και ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά υψηλός. Στο 18′ έχασαν τεράστια ευκαιρία οι “κιτρινόμαυροι” με τον Μαντσίνι να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, αλλά να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Φέρμαν.

Μετά από 10 λεπτά, ο Φετφατζίδης βρέθηκε κάτω μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον αρχηγό της ελληνικής ομάδας να φωνάζει για πέναλτι, που δεν πήρε ποτέ. Όπως φάνηκε στην φάση, ο Μερτζάν πάτησε τον 29χρονο και ο διαιτητής κακώς δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε λίγο, με την ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ να στέκεται σταθερά πολύ καλά στο γήπεδο. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Άρης έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, με μια κεφαλιά του Ρόουζ που απέκρουσε με πολύ δυσκολία ο Φέρμαν.

Μόλις 2 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Σάλκε έκανε το 1-0. Ο Κουτούτσου στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, πραγματοποίησε μια εκπληκτική ατομική ενέργεια και με ένα αριστοτεχνικό τελείωμα άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και συγκεκριμένα στο 53′, όταν ο Φετφατζίδης, μετά από κάποιες τρίπλες, σούταρε μέσα από την μικρή περιοχή, όμως ο Φέρμαν του είπε όχι. Έπειτα από 1 λεπτό ο Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά μια κεφαλιά του Νάστασιτς.

Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ “άγγιξε” την ισοφάριση για άλλη μια φορά στο 60′, με τον εκπληκτικό Φέρμαν να πέφτει εντυπωσιακά και να αποκρούει με μεγάλη δυσκολία την πολύ καλή κεφαλιά του Μαντσίνι.

Παρά το γεγονός πως οι “κιτρινόμαυροι” είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ βάσει αγωνιστικής εικόνας δεν τον άξιζαν, δεν τους πήρε από κάτω και συνέχιζαν να έχουν την κατοχή, πιέζοντας ψηλά.

Ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά στα τελευταία λεπτά, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν μόνιμα την υπεροχή, αλλά να μην καταφέρνουν να γίνουν απειλητικοί, καθώς οι αμυντικοί των “βασιλικών μπλε” είχαν κλείσει καλά.

Έτσι λοιπόν, το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Σάλκε νικήτρια της φιλικής αναμέτρησης, όμως αυτό που μένει είναι η πολύ καλή εικόνα του Άρη σε όλο το 90λεπτο.

Κίτρινες: Ουτ

Σάλκε: Φέρμαν, Ουτ, Κάμπακ, Νάστασιτς (Τιάο), Σέρνταρ, Μπεντάλεμπ (Χαρίτ), Σκρζιμπσκι(Κουτούκου), Οζίπκα (Μεντίλ), Ρούντι, Ματοντό (Μποζντογκάν), Άμλερς.

Άρης: Κουέστα, Ντάτκοβιτς, Ρόουζ (Μαρμαρίδης), Σάκιτς (Μπερτόγλιο), Μπαγκαλιάνης (Δεληζήσης), Γκάνεα (Σενγκέρκης), Γκάμα, Λούκας Σάσα, Φετφατζίδης (Μαρτίνεζ), Τζέγκο, Μαντσίνι (Λόπεζ).