Άρσεναλ- Λίβερπουλ: «Άλωσε» το Έμιρεϊτς η Λίβερπουλ

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ έφυγε με το διπλό από το Λονδίνο και πλησίασε την Τσέλσι στη μάχη για την τέταρτη θέση.

Στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Λίβερπουλ πήρε τους τρεις βαθμούς στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ, καθώς νίκησε με δυο γκολ του Ζότα στο 64′ και στο 82′ και ένα του Σαλάχ στο 68′(0-3).

Η ομάδα από το Μερσεϊσάιντ πιέζει την Τσέλσι που έχει δύο βαθμούς περισσότερους  με 61 έναντι 59 βαθμών και παλεύουν για ένα εισιτήριο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Άρσεναλ με την σειρά της συνεχίζει τις κάκιστες εμφανίσεις, τα άσχημα αποτελέσματα και παρέμεινε στην 9η θέση με 42 πόντους με συγκάτοικο την Λιντς.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές και φάνηκε πως το πρώτο τους μέλημα ήταν να κρατήσουν το μηδέν με την φιλοξενούμενη Λίβερπουλ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να έχει μόλις δύο καλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Λένο με το σουτ του Μανέ στο 27′ που έδιωξε ο κίπερ της Άρσεναλ και το τελείωμα του Μίλνερ στο 35′ από πλεονεκτική θέση που έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Γερμανού τερματοφύλακα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο η Λίβερπουλ συνέχισε να διατηρεί την κατοχή της μπάλας να προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους στην άμυνα της Άρσεναλ και τα κατάφερε με τον Ζότα στο 64′.

Ο Πορτογάλος τρία λεπτά μετά την είσοδο του στην αναμέτρηση εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Άρνολντ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο Λονδίνο σκοράροντας το τρίτο συνεχές τέρμα του με τον ίδιο τρόπο, μετά τα δύο γκολ του με το κεφάλι στην αναμέτρηση της Πορτογαλίας με την Σερβία για τα προκριματικά του Μουντιάλ που θα γίνει στο Κατάρ.

Η Λίβερπουλ ευτύχησε να κάνει δύο τε τέρματα της τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Ο Αφρικανός εξτρέμ έκανε μια από τις γνωστές επελάσεις του και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Λένο. Το τελικό 0-3 έγραψε ο φορμαρισμένος Ζότα με σουτ από κοντά στο 83ο λεπτό.

Σκόρερ: Ζότα 64′, 82′ Σαλάχ 68′

Κάρτες: Γκάμπριελ 91′ – Ζότα 73′

Άρσεναλ: Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ(Σοάρες 45+1′), Τόμας, Θεμπάγιος(Ελνένι 58′), Πεπέ, Όντεγκααρντ, Ομπαμεγιάνγκ(Μαρτινέλι 77′), Λακαζέτ

Λίβερπουλ: Άλισον, Καμπάκ(Ουίλιαμς 84′), Φίλιπς, Άρνολντ, Ρόμπερτσον(Ζότα 61′), Μίλνερ, Αλκάνταρα, Φαμπίνιο, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο(Βάιναλντουμ 78′)