Αρχίζει το Πανελλήνιο κλειστού στίβου

Η κορυφαία διοργάνωση κλειστού στίβου εντός συνόρων θα πραγματοποιηθεί αυτό το Σαββατοκύριακο (9-10/2) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού ανδρών – γυναικών θα συγκεντρώσει τη συμμετοχή κορυφαίων αθλητών της χώρας, ορισμένοι εκ των οποίων θα έχουν την ευκαιρία να πιάσουν το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του επόμενου μήνα (1-3/3) στη Γλασκώβη.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής, θα πάρουν μέρος εκατοντάδες άνδρες και γυναίκες από δεκάδες σωματεία όλης της χώρας. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν άνδρες – γυναίκες, αλλά και έφηβοι – νεάνιδες, παίδες – κορασίδες. Πρόκειται για την 33η διοργάνωση, η οποία για 25η χρονιά θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ (έγιναν εκεί τα πρωταθλήματα από το 1986 μέχρι το 2002 και από το 2012 μέχρι το 2018), ενώ άλλα 8 χρόνια έγινε στο στάδιο της Παιανίας (2004-2011). Η μοναδική χρονιά που δεν έγινε το Πανελλήνιο κλειστού ήταν το 2003, όταν η Παιανία ήταν υπό κατασκευή για τους Ολυμπιακούς του 2004 και το ΣΕΦ είχε κλείσει για ανακατασκευή.

Φέτος τους αγώνες θα μεταδώσει απευθείας η κρατική τηλεόραση (ΕΡΤ3) Σάββατο (19.00-20.30) και Κυριακή (18.00-20.00), ενώ η είσοδος για τους φιλάθλους είναι δωρεάν, ώστε να βρεθούν στις κερκίδες του ΣΕΦ για να χειροκροτήσουν τις προσπάθειες των αθλητών και να ζήσουν στιγμές που μόνο ο στίβος ξέρει να προσφέρει.

 

Στο αγωνιστικό κομμάτι, απουσίες θα έχουμε και αυτή τη φορά από τη διοργάνωση, αφού πολλά μεγάλα ονόματα μετέχουν το Σαββατοκύριακο σε μίτινγκ του εξωτερικού, αλλά η πλειοψηφία των Ελλήνων αθλητών θα συμμετάσχει κανονικά. θα αγωνιστούν μεταξύ άλλων στους άνδρες οι Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ), Κώστας Φιλιππίδης (επι κοντώ), Κώστας Μπανιώτης (ύψος), Κώστας Δουβαλίδης (60μ εμπόδια), Μιλτιάδης Τεντόγλου (μήκος), Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν), Κυριάκος Ζώτος (σφαιροβολία), Κώστας Ζήκος (60μ,), Παναγιώτης Τριβυζάς (60μ), Πέτρος Κυριακίδης (400μ), Θανάσης Καλάκος (800μ, 1.500μ) και στις γυναίκες οι Ραφαηλία Σπανουδάκη (60μ), Ειρήνη Βασιλείου (200μ), Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (800μ), Ελισάβετ Πεσιρίδου 60μ εμπόδια), Τατιάνα Γκούσιν (ύψος), Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ), Ελένη Κλαούντια Πόλακ (επί κοντώ), Λίλη Αλεξούλη (μήκος), Βούλα Παπαχρήστου (μήκος).

Πολλές αναμένεται να είναι οι συμμετοχές και στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες, όπου δεν αποκλείεται για μία ακόμη φορά η επίτευξη Πανελληνίων ρεκόρ.

 

Το πρόγραμμα του Πανελληνίου κλειστού 2019 στο ΣΕΦ:

=========================================

 

Α΄ Ημέρα: Σάββατο 9/2

 

Πρωί

 

09:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ, Αγώνας Επιλογής, όριο 15,00μ.

09:00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ, Αγώνας Επιλογής, 14,50μ.

09:30 60μ ΕΠΤΑΘΛΟ 1

09:50 60μ ΑΝΔΡΩΝ, Προκριματικές Σειρές

10:00 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ, Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ, 4,60μ.

10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ, 1,70μ.

10:15 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ, ΕΠΤΑΘΛΟ 2

10:20 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ, Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ, 4,60μ.

10:20 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ, 1,70μ.

11:00 60μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Προκριματικές Σειρές

11:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Αγώνας Επιλογής, 12,60μ.

11:40 400μ ΑΝΔΡΩΝ, Προκριματικές Σειρές

11:45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ, ΕΠΤΑΘΛΟ 3,

12:40 400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Προκριματικές Σειρές

13:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ, ΕΠΤΑΘΛΟ 4

 

Απόγευμα

17:15 3.000μ Βάδην ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

17:20 ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

17:40 5.000μ Βάδην ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

18:15 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

18:20 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

18:30 60μ ΠΚ Α΄, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:36 60μ ΠΚ Α΄, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:45 60μ ΠΠ Α΄, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:51 60μ ΠΠ Α΄, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

19:05 ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

19:10 60μ ΑΝΔΡΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:16 60μ ΑΝΔΡΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:25 60μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:31 60μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:40 400μ ΑΝΔΡΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:46 400μ ΑΝΔΡΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:55 400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

20:01 400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

20:10 1.500μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

20:20 1.500μ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

 

 

Β΄ Ημέρα-Κυριακή 10/2

 

Πρωί

10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Αγώνας Επιλογής, όριο 5,80μ.

10:00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Αγώνας Επιλογής, 13,00μ.

10:00 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ, 3,60μ.

10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ, Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ, 2,05μ.

10:00 60μ με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ, Προκριματικές Σειρές

10:20 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ, 3,60μ.

10.20 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ, Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ, 2,05μ.

10:20 60μ με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Προκριματικές Σειρές

10:35 800μ ΑΝΔΡΩΝ, Προκριματικές Σειρές

11:15 800μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Προκριματικές Σειρές

11:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ, Αγώνας Επιλογής, 7,30μ.

11:35 60μ με Εμπόδια, ΠΕΝΤΑΘΛΟ 1

11:50 200μ ΑΝΔΡΩΝ, Προκριματικές Σειρές

12:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ, ΠΕΝΤΑΘΛΟ 2

12:45 200μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Προκριματικές Σειρές

13:15 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ, ΠΕΝΤΑΘΛΟ 3

13:30 60μ με Εμπόδια, ΕΠΤΑΘΛΟ 5

14:30 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ, ΕΠΤΑΘΛΟ 6

14:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ, ΠΕΝΤΑΘΛΟ 4

 

Απόγευμα

 

16:00 3.000μ ΑΝΔΡΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

16:15 3.000μ ΑΝΔΡΩΝ, 2η  ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

16:25 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

16:30 3.000μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

16:45 3.000μ ΑΝΔΡΩΝ, 3η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

17:00 3.000μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 2η  ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

17:05 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

17:15 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

17:30 1000μ, ΕΠΤΑΘΛΟ 7

17:45 800μ, ΠΕΝΤΑΘΛΟ 5

17:55 60μ με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

18:05 60μ με  Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:10 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΛΙΚΟΣ

18:20 60μ με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:27 60μ με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:35 200μ ΑΝΔΡΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:41 200μ ΑΝΔΡΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:50 200μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:56 200μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:05 800μ ΑΝΔΡΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:12 800μ ΑΝΔΡΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:25 800μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:32 800μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:40 4Χ400μ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

20:05 4Χ400μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*