Ασταμάτητος και… πρωτ-Άρης!

Ο Άρης έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί, πήρε τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης και παρέμεινε στην κορυφή.

Ο Άρης επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 7η αγωνιστική της Super League.

Οι “κιτρινόμαυροι” μοιάζουν να είναι ασταμάτητοι και παρά τις απουσίες, αλλά και την αγωνιστική απραξία της προηγούμενης εβδομάδας, λόγω των κρουσμάτων κορωνοιού που διαπιστώθηκαν σε παίκτες της ομάδας, νίκησαν και την ομάδα της Τρίπολης.

Οι Θεσσαλονικείς παρόλο που ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν να γίνουν πολύ απειλητικοί, αλλά ούτε και να αξιοποιήσουν τις λίγες ευκαιρίες τους. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και χάρις το αυτογκόλ του Πασαλίδη (56′) πήραν τη νίκη.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Άκη Μάντζιου βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ ο Αστέρας είναι στην 5η θέση με 10 βαθμούς.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Άρης ήθελε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό, όμως ο Άστερας προσπαθούσε να τον εμποδίσει, πιέζοντας ψηλά, ενώ όταν έπερνε την μπάλα την κυκλοφορούσε υπομονετικά.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε από τους Θεσσαλονικείς στο 15′, όταν ο Μάνος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως άργησε πολύ να σουτάρει, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Μαντσίνι με ένα πλασέ από διαγώνια θέση απείλησε ξανά, με τον Παπαδόπουλο να του λέει όχι.

Μετά τη χαμένη διπλή ευκαιρία, οι “κιτρινόμαυροι” είχαν ανέβει αρκετά, πιέζαν πολύ και βρισκόντουσαν συνεχώς λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, όμως δυσκολευόντουσαν να πατήσουν μέσα σε αυτή.

Η ομάδα του Ράσταβατς είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 25′, με τον Μουνάφο να βρίσκει τον Μπαράλες εκτελώντας ένα φάουλ και εκείνος όντας αμαρκάριστος μες στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Σιαμπάνης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 35′ οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή, με τον Μάνο να επιχειρεί ένα ξαφνικό σουτ από μακρινή απόσταση, το οποίο πήγε αρκετά καλά, όμως όχι τόσο ώστε να να μην μπορεί να αντιδράσει ο Παπαδόπουλος.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της, με σκοπό να περύχει ένα γκολ πριν την αποχώρηση της για τα αποδυτήρια, αλλά δεν το κατάφερε.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο μέρος, πίεζε αρκετά ψηλά και είχε και δύο χαμένες ευκαιρίες. Μόλις στο 55′ έκανε το 1-0, με τον Μπρούνο Γκάμα να κάνει ένα γύρισμα μες στην περιοχή και ο Πασαλίδης στην προσπάθεια του να διώξει έβαλε αυτογκόλ.

Στο 64′ ο Σίλβα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, πραγματοποίησε μια πολύ ωραία ατομική ενέργεια, ωστόσο το τελείωμα του ήταν αρκετά αδύναμο και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Ύστερα από 3 λεπτά ο Πορτογάλος ξανά χτύπησε, όταν έκανε μια εξαιρετική κούρσα για να γίνει αποδέκτης της πάσας του Ματέο Γκαρσία, πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Αργότερα, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση και είχαν ανεβάσει την πίεση τους, ενώ στο 79′ είχαν και μια χαμένη ευκαιρία με τον Μουνάφο να σουτάρει και τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 84′ οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν πολύ κοντά στο να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, με τον Μάνο να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ από πλάγια θέση και τον Παπαδόπουλο να του λέει όχι.

Μετά από 5 λεπτά, ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε ξανά αντιμέτωπος με τον Παπαδόπουλο και για άλλη μια φορά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 90+1′ ο Αστέρας βρέθηκε μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Μπαράλες πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά, όμως ο Σιαμπάνης πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή απόκρουση, εξασφαλίζοντας στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

Κίτρινες: Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι, Μάνος, Σιαμπάνης – Τιλίκα, Τασουλής, Μουνάφο

Άρης: Σιαμπάνης, Σάκιτς, Δεληζήσης, Μπεναλουάν, Σούντγκρεν, Ματίγια (86′ Λόπεθ), Τζέγκο, Γκαρσία, Γκάμα (76′ Κάτσε), Μαντσίνι (61′ Σίλβα), Μάνος

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο, Βαλιέντε (72′ Ιγκλέσιας), Ριέρα (61′ Γκόμεζ), Τιλίκα, Μπαράλες, Κρέσπι (61′ Ορόσκο)