Ασταμάτητη η Μπάγερν Μονάχου, ούτε τώρα η Μάιντζ

“Καβάλα στο άλογο” είναι η Μπάγερν Μονάχου, καθώς φιλοδώρησε με πέντε τέρματα την Άιντραχτ Φρανκφούρτη με χατ-τρικ του Λεβαντόφσκι.

Η Μπάγερν Μονάχου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, που σημείωσε χατ-τρικ, «έβγαλε» την υποχρέωση απέναντι στη Φρανκφούρτη, την οποία «συνέτριψε» με 5-0.

Η Μάιντζ δέχθηκε «διπλή» ανατροπή από τη Γκλάντμπαχ (2-3) και δεν έκανε ούτε τώρα σεφτέ στις νίκες. Η Φράιμπουργκ απέσπασε ισοπαλία (1-1) στο Βερολίνο, ενώ η άλλη ομάδα της πρωτεύουσας, ο λόγος για τη Χέρτα αν και το πάλεψε δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από το ματς με την Λειψία και γνώρισε την ήττα (2-1).

Μπάγερν Μονάχου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-0

Η Μπάγερν μπήκε για να «τελειώσει» την αναμέτρηση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο κάτι που κατάφερε, καθώς δύο γρήγορα γκολ από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (10’ και 26’) ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Χάνσι Φλικ. Στο 61’ ο Πολωνός επιθετικός ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του, αφού από ωραία πάσα του Κόστα, πλάσαρε εύστοχα τον Τραπ για το 3-0.

Στο 73’ ο Σανέ σε μία αντεπίθεση, έκοψε προς τα μέσα και «εκτέλεσε» για τέταρτη φορά τον Γερμανό κίπερ των «Αετών». Με το πόδι στο «γκάζι» η Μπάγερν βρήκε και πέμπτο γκολ στο 90+1’ με τον νεαρό Μουσιάλα.

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Σαρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις (3’ Ερναντέζ), Γκορέτσκα, Κίμιχ, Κομάν (73’ Μουσιάλα), Μίλερ (68’ Μαρτίνεθ), Κόστα (69’ Σανέ), Λεβαντόφσκι (68’ Τσούπο Μοτίνγκ).

Άιντραχτ (Χιούτερ): Τραπ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Τούτα, Ζούμπερ (46’ Τσάντλερ), Ρόντε, Ίλσανκερ (75’ Σο), Τουρέ, Καμάντα (46’ Γιούνες), Σίλβα (71’ Ντα Κόστα), Ντοστ.

Λειψία – Χέρτα Βερολίνου 2-1

Η Χέρτα άνοιξε το σκορ με ωραίο γκολ του Κόρδοβα μόλις στο 9ο λεπτό, για να ισοφαρίσει γρήγορα σε 1-1 δύο λεπτά μετά ο αμυντικός των «Ταύρων» Ουπαμεκανό.

Ο Ζίφουικ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 46ο λεπτό και στο 51΄ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα. O Μαρσέλ Σάμπιτζερ στο 77’ έδωσε την λύση στην Λειψία, αφού σκόραρε με πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Κόρδοβα.

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάτσι, Μουκιελέ (69’ Ζάμπιτσερ), Ουπαμεκανό, Όρμπαν, Ανχελίνιο, Χένρικς, Καμπλ (90′ Κονατέ), Κλάιφερτ (66’ Όλμο), Φόρσμπεργκ (66’ Πούλσεν), Νκουνκού, Σέρλοθ.

Xέρτα Βερολίνου (Λαμπαντία): Σβόλοβ, Μίττελσταντ, Αλντερέτε, Μπογιάτα, Πέκαρικ (46’ Ζίφουικ), Τουσάρ, Σταρκ, Κούνια, Νταρίντα (89′ Λόουεν), Λουκεμπάκιο (84’ Ντιλροσούν), Κόρδοβα (84’ Πιάτεκ).

Μάιντς – Γκλάντμπαχ 2-3

Εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο από τις δύο ομάδες, αφού ο Στίντλ σκόραρε στο 15’ για το 0-1, αλλά δύο φοβερού Ματετά στο 23’ και το 36’ έφεραν «τούμπα» το ματς.

Έτσι η Μάιντς κατευθύνθηκε προς τα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ. Στο 76ο λεπτό ο Νιακατέ έκανε πέναλτι και ο Χόφμαν που ανέλαβε την εκτέλση ισοφάρισε σε 2-2. Στο 83’ ο Γκίντερ με κεφαλιά έδωσε και πάλι το προβάδισμα στα «Πουλάρια».

Μάιντς (Λίχτε): Τσέντερ, Τζουστ, Κίλιαν, Νιακατέ, Μπροζίνσκι, Λάτσα (80’ Γουόν), Κουντέ (65’ Μπαρέιρο), Ετζουνάλι (65’ Φερνάντες), Μποέτιους, Κουέισον (68’ Μπούρκαρντ), Ματετά.

Γκλάντμπαχ (Ρόζε): Ζόμερ, Γιάντσκε (54’ Πλεά), Ελβέντι, Γκίντερ, Βεντ, Κράμερ (60’ Νόιχαους), Στιντλ (54’ Τουράμ), Ράιτς, Λάινερ, Εμπολό (72’ Βολφ), Χέρμαν.

Ουνιόν Βερολίνου -Φράιμπουργκ 1-1

Σε μία ακόμα σπουδαία αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Γκρίφο στο 34ο λεπτό, ωστόσο η χαρά τους κράτησε για πολύ λίγο, αφού στο 36’ ο Άντριχ ισοφάρισε σε 1-1.

Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο δεν είχε το δεύτερο μέρος, η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, οι ομάδες προσεκτικές και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 1-1.

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ): Λούτε, Τρίμελ (80’ Ρίερσον), Φρίντριχ, Κνότσε, Λεντς, Άντριχ, Γκέντνερ (71’ Γκρίσμπεκ), Μπέκερ (71’ Έντο), Κρούζε, Ινγκβάρτσεν (59’ Μπούτλερ), Πογιανπάλο (71’ Αβονίγι).

Φράιμπουργκ (Στράιχ): Μιούλερ, Γκούντερ, Χάιντζ, Σμιντ, Γκρίφο (78’ Χουν), Χέφλερ, Σανταμαρία (61’ Τέμπελμαν), Σαλάι (78’ Τσονγκ), Πέτερσον, Χέλερ.