Ασταμάτητη η Λίβερπουλ, δεν θύμησε ντέρμπι

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχτηκε να είναι αυτό του Μέρσεϊσαϊντ καθώς η πρωτοπόρος Λίβερπουλ συνέτριψε με 5-2 την συμπολίτισσα Έβερτον στο κατάμεστο Άνφιλντ.

Το σκορ είχε σχεδόν διαμορφωθεί από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, που ήταν και το πιο απολαυστικό.

Η Λίβερπουλ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια κατά την ανάπαυλα με το υπέρ της σκορ 4-2.

Στο δεύτερο μέρος οι κόκκινοι του Κλοπ έριξαν τον ρυθμό του αγώνα για να διατηρήσει δυνάμεις ενόψει συνέχειας, μη επιτρέποντας παράλληλα στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα να φανεί απειλητική.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε λίγα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης από το Βαϊνάλντουμ.

Λίβερπουλ-Έβερτον 5-2
(6′, 31′ Οριγκί, 17′ Σακίρι, 45′ Μανέ, 90′ Βαϊνάλντουμ- 21′ Κιν, 47′ Ριτσάρλισον)