Ασταμάτητη η Λίβερπουλ νίκησε και τη Γουλβς

Για την 24η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Γουλβς υποδέχτηκε τη Λίβερπουλ με τους «κόκκινους» να περνάνε και από την έδρα της Γουλβς με 1-2, χάρις στο γκολ του Φιρμίνο στο 84ο λεπτό και να μοιάζουν ασταμάτητοι στην πορεία τους για τον τίτλο.

Μετά από τη νίκη της, η Λίβερπουλ συνεχίζει να είναι στην κορυφή με 67 βαθμούς, ενώ η Γουλβς έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τη Γιουνάιτεντ και ανεβεί στην 5η θέση και έτσι με 34 βαθμούς είναι στην 7η θεση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 8΄με τον Χέντερσον, στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, χωρίς να αλλάξει κάτι. Στην επανάληψη η Γουλβς ισοφάρισε νωρίς με τον Ραούλ Χιμένες. Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους που ψάξανε το γκολ της νίκης, έχασαν ευκαιρίες, καθώς ο Άλισον όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί και στο τέλος μίλησε η ποιότητα των παικτών της Λίβερπουλ, που πήρε την νίκη χάρις στον Φιρμίνο.

Με τη νίκη της αυτή η Λίβερπουλ έφτασε στις 22 νίκες σε 23 αγώνες και παρέμεινε αήττητη στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 8΄. Εκτέλεση φάουλ από τον Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο Τζόρνταν Χέντερσον πήδηξε στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ρουί Πατρίσιο για το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μουτίνιο έβγαλε εξαιρετική σέντρα, ο Ντόχερτι αφού πρώτα έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Άλισον.

Στο 38’η Γουλβς είχε μια καλή στιγμή. Ο Χιμένες εκανε το συρτό σουτ, μέσα από την περιοχή και η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Άλισον.

Καμία άλλη σημαντική φάση δεν σημειώθηκε στο πρώτο μέρος και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47΄ο Σαλάχ έχασε μια καλή ευκαιρία. Ο Αιγύπτιος έκλεψε τη μπάλα από τον Τραορέ, έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ, όμως ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε εντυπωσιακά.

H Γουλβς  πέτυχε γκολ στο 51΄. Ο Χιμένες έβγαλε την ομάδα του στην κόντρα, έδωσε τη μπάλα δεξιά στον Τραορέ, εκείνος έβγαλε τη σέντρα και ο Ραούλ Χιμένες με ασύλληπτη κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Άλισον για το 1-1.

Στο 60′ ο Μιναμίνο σούταρε, αλλά  κόπηκε, ενώ στη συνέχεια οι «κόκκινοι» είχαν και δεύτερο σουτ με τον Φιρμίνο, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Πατρίσιο.

Ο Τραορέ στο 65΄βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Άλισον απέκρουσε δύσκολα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τραορέ και πάλι έβγαλε μια κάθετη πάσα στον Χιμένες, όμως για ακόμα μια φορά ο Άλισον απέκρουσε το πλασέ του Μεξικανού.

Στο 84΄ήρθε το γκολ της νίκης για την Λίβερπουλ. Ο Χέντερσον έδωσε την πάσα στον Φιρμίνο, εκείνος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ένα δυνατό και άπιαστο σουτ, έστειλε τη μπάλα, στη δεξιά γωνία της εστίας του Πατρίσιο.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Ντεντόνκερ, Κόουντι, Σάις, Ντόχερτι, Τζόνι, Μουτίνιο (87΄ Γκιμπς-Γουάιτ), Νέβες, Τραορέ, Χιμένες, Νέτο (77΄Ζότα)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (70΄Φαμπίνιο), Μανέ (30΄Μιναμίνο), Σαλάχ, Φιρμίνο