Ασταμάτητη η Γουέστ Χαμ κέρδισε και την Τότεναμ

Αν και δεν έπεισε με την εμφάνιση της, η Γουέστ Χαμ έκανε ζημιά στον Μουρίνιο και στους ”πετεινούς” του και πλέον απολαμβάνει την 4η θέση μόνη της

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Premier League.

Τα ”σφυριά” παρόλο που δεν είχαν καλή αγωνιστική εικόνα, απέδειξαν πως έχουν υιοθετήσει νοοτροπία νικητή και με αρκετή αποτελεσματικότητα στο στόχο, πέτυχαν δύο τέρματα τα οποία ήταν αρκετά για να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Μόλις στο 5′ λεπτό της αναμέτρησης ο Αντόνιο βρέθηκε μέσα στην περιοχή, και έλαβε μια ψηλή σέντρα την οποία εκμεταλλεύτηκε δίχως δεύτερη σκέψη εκτελώντας τον Γιορίς, με τον Γάλλο κίπερ να κάνει μια ασταθή απόκρουση δίνοντας το δικαίωμα στον έμπειρο φορ να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία και να κάνει το 1-0.

Τα επόμενα σαράντα λεπτά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μια κλασσική ευκαιρία, ωστόσο πρωταγωνιστές και των δύο φάσεων ήταν ο Φαμπιάνσκι και ο Γιορίς, με τους έμπειρους τερματοφύλακες της Πρέμιερ Λιγκ να εκπληρώνουν δύο σημαντικές αποκρούσεις.

Δύο λεπτά μετά την επανέναρξη του αγώνα, τα ”σφυριά” βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Φορνάλς, ο οποίος βρήκε τον Λίνγκαρντ στην άκρη της περιοχής και ο 28χρονος μέσος εκτέλεσε τον Γιορίς πετυχαίνοντας το 2-0.

Στο 64′ λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Λούκας Μόουρα. Η φάση ξεκίνησε με τον Γκάρεθ Μπέιλ να εκτελεί ένα καλοχτυπημένο κόρνερ, με τον Βραζιλιάνο μέσο να παίρνει μια εκπληκτική κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι της πάνω δεξιά γωνίας και εν συνεχεία στα δίχτυα του Φαμπιάνσκι.

Τα ”σπιρούνια” είχαν άλλες δύο κλασσικές ευκαιρίες με τους Κέιν και Μπέιλ, ωστόσο δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι σε 2-2, χάνοντας την ευκαιρία τους να ξεπεράσουν στην βαθμολογία την Άστον Βίλα και παράλληλα να πλησιάσουν την πεντάδα.

Η Γουέστ Χαμ με αυτή την επικράτηση ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς ενώ η Τότεναμ έμεινε 9η με 36 βαθμούς.

Σκόρερ: 5′ Αντόνιο, 47′ Λίνγκαρντ, 64′ Μόουρα

Κίτρινες: Λαμέλα, Χόιμπιεργκ, Ρεγκιλόν, Σούτσεκ, Ντιόπ, Αντόνιο

Γουέστ Χαμ (Μόιζ): Φαμπιάνσκι, Κούφαλ, Ντόσον, Ντιοπ, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ, Μπόουεν (65′ Μπενραχμά), Λίνγκαρντ (90+4′ Νόμπλ), Φορνάλς (82′ Τζόνσον), Αντόνιο

Τότεναμ (Μουρίνιο): Λιορίς, Ρεγκιλόν (77′ Ντελέ Άλι), Ντάιερ, Σάντσες, Τανγκάνγκα (46′ Ντόχερτι), Ντομπελέ, Χόιμπιεργκ, Μόουρα, Λαμέλα (46′ Μπέιλ), Σον, Κέιν