Αστάνα- Άρης: Ήττα στο Καζακστάν, για την ανατροπή στη Θεσσαλονίκη

Την ήττα εκτός έδρας δέχτηκε ο Άρης από την Αστάνα και ελπίζει για την ανατροπή στο Κλεάνθης Βικελίδης

Ο Άρης ηττήθηκε με 2-0 από την Αστάνα στο «Astana Arena», για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Τα τέρματα του αγώνα πέτυχε ο Τομάσοβ στο 25′ και στο 70′, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 75′ με την αποβολή του Σιμούνοβιτς, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.

Πρώτη εμφάνιση του Άκη Μάντζιου σε ευρωπαϊκό αγώνα που συνδυάστηκε με ήττα.

H ρεβάνς των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα (Πέμπτη 29/7) στη Θεσσαλονίκη. Επίσης, να τονιστεί πως δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, μετά την αλλαγή κανονισμού της UEFA για όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στο 6ο λεπτό ο Άρης είχε την πρώτη φάση στον αγώνα με τον Νεπογκόντοβ να αποκρούει το σουτ του Μπερτόγλιο.

Στο 9ο λεπτό η Αστάνα απάντησε στις ευκαιρίες με το διαγώνιο σουτ του Τομάσοβ, αλλά ο Ντένις απέκρουσε.

Η Αστάνα κατάφερε και βρήκε το γκολ στο 25ο λεπτό, μετά το σουτ του Τομάσοβ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ντένις που δεν μπόρεσε να αποκρούσει το σουτ (1-0)

Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά στο 30′ το παράλληλο γύρισμα του Μαντσίνι, ο Γκαρσία δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή σε κενή εστία και στο 32′ σε τέτατετ του Μαντσίνι, ο τερματοφύλακας της Αστάνα απέκρουσε.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με την Αστάνα να κρατάει το προβάδισμά της και τον Άρη να μην καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έψαξαν ένα δεύτερο γκολ. Αρχικά στο 51′ το διαγώνιο σουτ του Κουάτ πέρασε άουτ και στο 54′ η κεφαλιά του Μπερσαγιάν αποκρούστηκε δύσκολα από τον Ντένις.

Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν το δεύτερο τέρμα, μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Τομάσοβ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με εξ’ επαφής κεφαλιά, έκανε το 2-0.

Στο 75ο λεπτό η Αστάνα έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Σιμούνοβιτς να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη και την αποβολή.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και δέχτηκαν την ήττα με 2-0.

Κίτρινες: Σιμούνοβιτς – Μπεναλουάν, Ματίγια, Μπρούνο

Κόκκινες: Σιμούνοβιτς

Αστάνα (Τικχόνοφ): Νεπογκόντοβ, Σιμούνοβιτς, Μπίτρι, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (85′ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Εουτζένιο (78′ Τομάσεβιτς), Μπαρσεγκιάν

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (77′ Χαϊροβιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης (77′ Τζέγκο) Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα (63′ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο, Ματέο Γκαρσία (46′ Μπρούνο), Μαντσίνι (87′ Μάνος)