Αστέρας και αήττητος στην έδρα του

Νίκησε και τον ΟΦΗ ο Αστέρας Τρίπολης, διευρύνοντας στα 12 ματς το εντός έδρας αήττητό του.

Τη νίκη με 1-0 πήρε ο Αστέρας Τρίπολης επί του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 3 βαθμούς, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες στο 73ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι, ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βαχίντ Σελίμοβιτς στο 77’.

Πλήγμα για τον ΟΦΗ ο τραυματισμός του Ναμπί.

Το ματς

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να δημιουργούν φάσεις, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, η δύναμη ήταν που κυριάρχησε. .

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 4’ για τον Αστέρα, όταν ο Βάτερμαν μπλόκαρε κεφαλιά του Ριέρα. Ο ΟΦΗ απάντησε στο 9’ με σουτ του Ναμπί που κόντραρε και πέρασε κόρνερ, αλλά και στο 12’ όταν ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σουτ του Σαρδινέρο. Στο 24’ ο Ναμπί έκανε νέο σουτ που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Ο Ναμπί ωστόσο ήταν ο μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης, μιας και σε ανύποπτη στιγμή γύρισε το γόνατό του και αντικαταστάθηκε, αποχωρώντας υποβασταζόμενος.

Στο 49’ ο Ουές σούταρε για τον ΟΦΗ, με τον Παπαδόπουλο να παραχωρεί κόρνερ. Στο 68’ από την άλλη, ο Λουίς Φερνάντες πλάσαρε από τη μικρή περιοχή, με τον Βάτερμαν να μπλοκάρει.

Στο 70ό λεπτό, ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σελίμοβιτς τράβηξε τον Μπαράλες και τον έριξε στο έδαφος. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Χερόνιμο Μπαράλες στο 73’ γράφοντας το 1-0.

Ωστόσο στο 77’ ο Σελίμοβιτς έσπρωξε εκτός φάσης τον Μπαράλες, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να τον αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 87’ ο Γρίβας σούταρε μέσα από την περιοχή για τον ΟΦΗ, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Μπ. Φερνάντεθ (53’ Μουνάφο), Βαλιέντε (69’ Ιγκλέσιας), Σίτο (69’ Ρετζίς), Ριέρα (53’ Λ. Φερνάντεθ), Τιλίκα (90’ Γκόμες), Μπαράλες

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης (66’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Σακόρ, Στάρτζεον, Σαρδινέρο (84’ Γκαργκαλατζίδης), Ναμπί (38’ Μπαλογιάννης), Γιάννου (66’ Γρίβας)