Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ: “Σούπα” στη βροχή

Η ΑΕΚ έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα στον λασπότοπο της Τρίπολης και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να διευρύνει την διαφορά του.

Για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ΑΕΚ και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο μηδέν (0-0) σε ένα γήπεδο που θύμιζε περισσότερο σε βούρκο, παρά σε αγωνιστικό χώρο.

Το παιχνίδι ήταν άσχημο και σε αυτό συνέβαλε ο αγωνιστικός χώρος που ήταν σε κακή κατάσταση και εμπόδιζε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 29ο λεπτό, σε κόρνερ του Αστέρα που ανέλαβε ο Ριέρα, ο Χριστόπουλος πήρε την κεφαλιά και κατέληξε στο δοκάρι της ΑΕΚ .

Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο αρχηγός της ΑΕΚ βγήκε σε θέση βολής έκανε το σουτ στην αριστερή γωνία του Τσιφτσή εκεί που ήταν ο Καστάνιο και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 43′ το σουτ του Βαλιέντε κατέληξε στον Τσιντώτα μετά από κόντρα στον Τζαβέλλα.

Στο επόμενο λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε κοντά στο προβάδισμα. Ο Ριέρα βγήκε σε αντεπίθεση βρέθηκε απέναντι στον Τσιντώτα αλλά το τελείωμα του μάζεψε ο Έλληνας τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Στο 68′ ο Άλβαρεζ έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Τσιντώτα σε εξαιρετική επέμβαση.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ στο 71ο λεπτό. Ο Τζαβέλλας έκανε το σουτ και ο Τσιφτσής έκανε την επέμβαση.

Στο 84′ η ομάδα της Αρκαδίας είδε τον Τσιντώτα να λέει όχι στην κεφαλιά του Τσεσκ από κοντά και κρατάει το μηδέν.

Στο 87′ η ΑΕΚ είδε το τέρμα Τζαβέλλα να ακυρώνεται μετά την υπόδειξη του VAR. Η Ένωση κέρδισε φάουλ, ο Γέφτιτς ανέλαβε την εκτέλεση, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ όπως υπέδειξε το VAR και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε αφήνοντας τους κιτρινόμαυρους πέντε πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Κίτρινες: 57′ Βαλιέντε, 85′ Γκαρσία – 26′ Άμραμπατ, 36′ Βράνιες, 61′ Σιμόες

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτής, Γκαρσία, Χριστόπουλος, Κάστανος, Άλβαρεζ, Βαλιέντε, Μουνάφο(69′ Ιγκλέσιας), Τσεσκ(88′ Καρμόνα), Σόνι(87′ Μπενίτο), Ριέρα(69′ Άλι Μπαμπά), Μπαράλες

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μοχαμάντι, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μισελέν, Σιμάνσκι(61′ Σάκχοφ), Σιμόες(88′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ(88′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος(73′ Γέφτιτς), Άμραμπατ, Αραούχο