Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης: Νικητές οι Αρκάδες με Βαλιέντε

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης εντός έδρας, χάρις το τέρμα του Βαλιέντε.

Για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, στην χιονισμένη Τρίπολη ο Αστέρας νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης σε ένα παιχνίδι που επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Βέρχουλστ που βρίσκεται στο νοσοκομείο.

Το νικητήριο τέρμα για τους Αρκάδες πέτυχε ο Βαλιέντε. Στην 5η θέση με 27β ο Αστέρας, παραμένει στην τελευταία θέση με 9β η «Ελαφρά Ταξιαρχία» που δεν σκόραρε για 5ο σερί παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας όμως ο Απόλλων ήταν πιο απειλητικός. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό με το σουτ του Παμλίδη που μάζεψε ο Παπαδόπουλος.

Ο Παμλίδης απείλησε εκ νέου την ετήσια του Αστέρα στο 27ο λεπτό αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του πορτιέρε των Αρκάδων.

Ένα λεπτό αργότερα ο Γιακιμόφσκι δοκίμασε την τύχη του χωρίς να βρει στόχο.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” είχε σημαντική ευκαιρία και πάλι με τον Παμλίδη στο 41′ που σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Στο 42′ ο Μπαράλες έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ όπως και ο Παμλίδης στο 43′.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι στο 46ο λεπτό με τον Κρέσπι μετά το τελείωμα του Σόνι, την επέμβαση του Βέρχουλστ και την κεφαλιά του Αργεντινού που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η σημαντικότερη στιγμή του ματς δεν ήταν ένα γκολ αλλά ο τραυματισμός του Βέρχουλστ στο κεφαλι μετά την σύγκρουση με τον Κρέσπι και διακομιδή του στο νοσοκομείο στο 60ο λεπτό. Στο 69′ ο Κότσαρης είχε απάντηση στο πολύ καλό σουτ του Κρέσπι.

Στο 88′ ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε το γκολ της νίκης. Ο Καρμόνα έκανε μία ντρίμπλα από τα δεξιά γύρισε στον Βαλιέντε που με πλασέ νίκησε τον Κότσαρη.

Στο 91′ ο Λισγάρας έκανε ένα σουτ που έδιωξε ο Παπαδόπουλος και έμεινε το τελικό 1-0.

Κίτρινες: 32′ Ριέρα, 44′ Μουνάφο, 98′ Παπαδόπουλος – 33′ Άλβες, 71′ Σίγκνεβιτς, 86′ Λισγάρας, 98′ Γιαννιώτας

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Κάστανο, Χριστόπουλος, Καρμόνα, Μουνάφο (74′ Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (46′ Κρέσπι), Σίτο(74′ Καπίγια), Σόνι (94′ Μπενιτο), Ριέρα (46′ Βαλιέντε), Μπαράλες

Απόλλων Σμύρνης (Γκρότε): Βέρχουλστ (60′ Κότσαρης), Ντεντάκης, Άλβες (46′ Τσιλούλης), Ρόγκνε, Τουτουαρίμα, Γιακιμόβσκι, Κάστρο, Παπαγεωργίου (66′ Λισγάρας), Φατιόν, Σίγκνεβιτς, Παμλίδης (84′ Γιαννιώτας)