Αστέρας Τρίπολης- Ατρόμητος: Διέσυραν με “6άρα” τους Περιστεριώτες οι Αρκάδες

Ο Αστέρας Τρίπολης επέστρεψε στις νίκες, διαλύοντας τον Ατρόμητο με “6άρα” στην Τρίπολη

Ο Αστέρας Τρίπολης διέλυσε με 6-2(!) τον Ατρόμητο στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, για την 11η αγωνιστική της Super League 1.

Μεγάλη εμφάνιση για τους γηπεδούχους που ξέσπασαν και πέτυχαν 6 τέρματα, μάλιστα χωρίς τον τιμωρημένο Μπαράλες. Από την άλλη ο Ατρόμητος όχι μόνο δεν κατάφερε να συνέλθει μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, αλλά προσγειώθηκε απότομα με βαριά ήττα.

Για τους Αρκάδες πρωταγωνιστής ο Σονί, ο οποίος είχε δύο γκολ και μία ασίστ, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα (από δύο ο καθένας) πέτυχαν ο Κρέσπι και ο Ριέρα. Το μόνο που κατάφεραν οι Περιστεριώτες ήταν να μειώσουν με τους Μουνίθ και Κουλούρης. Με δέκα παίκτες τέλειωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι με την κόκκινη του Γκαλβάο από το 79′.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στην πρώτη καλή στιγμή τους. Ο Σονί πήρε την μπάλα από τον Φεντερίκο Άλβαρες, «ζάλισε» τον Στέφανο Στρούγγη και με διαγώνιο «κεραυνό» νίκησε τον Ανδρέα Γιαννιώτη για το 1-0 μόλις στο 7ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ριέρα πέρασε αναγκαστικά στο ματς, καθώς τραυματίστηκε ο Σίτο, ωστόσο ο Ισπανός με εξαιρετικό τελείωμα στο 20’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Μίλαν Ράσταβατς, έπειτα από συνεργασία με τον Νταβίντ Καρμόνα.

Ο ρυθμός έπεσε, όμως ο Αστέρας έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 41’, με ένα ακόμα εντυπωσιακό σουτ του Σονί – αυτή τη φορά από τα 25 μέτρα περίπου. Εξίσου εντυπωσιακή ήταν και η μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Μουνίθ να στέλνει με το αριστερό την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Αντώνη Τσιφτσή.

Το δεύτερο ημίχρονο αν και οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους, στη συνέχεια κατάφεραν σκοράρουν άλλα τρία τέρματα. Ο Σονί έφυγε στον κενό χώρο, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κρέσπι, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, κι αυτός πλάσαρε τον Γιαννιώτη για το 4-1 στο 65’.

Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και πάλι ο Κρέσπι βρήκε δίχτυα – είχε και τη βοήθεια της τύχης, μιας και η μπάλα κόντραρε στον Κυριάκο Παπαδόπουλου και «κρέμασε» τον Γιαννιώτη – για το 5-1.

Η αποβολή του Λούκας Γκαλβάο στο 80’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, άφησε τον Ατρόμητο με δέκα παίκτες, ωστόσο ο Κουλούρης τέσσερα λεπτά μετά με αριστερό σουτ μείωσε σε 5-2.

Στις καθυστερήσεις ο Καρμόνα έκανε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Ριέρα διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Κίτρινες: Σάλομον, Μουνίθ, Γκαλβάο, Χαρίσης.

Κόκκινες: Γκαλβάο (80΄, 2η κίτρινη)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Καστάνιο (46’ Χριστόπουλος), Ατιένζα, Βαλιέντε, Τιλίκα, Σίτο (12’ Ριέρα), Σονί (79’ Αλί Μπαμπά), Κανελλόπουλος (61’ Μουνάφο), Μπενίτο (61’ Κρέσπι).

Ατρόμητος (Γκουτσίδης): Γιαννιώτης, Καστελάνο (46’ Ντένιτς), Κιβρακίδης, Στρούγγης, Παπαδόπουλος Κ., Γκαλβάο, Χαρίσης, Σάλομον (68’ Νάτσος), Βασιλαντωνόπουλος (68’ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (84’ Αθανασίου), Κουλούρης.