Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος: Μοιρασιά στο «Θ. Κολοκοτρώνης»

Μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος

Ο Αστέρας Τρίπολης ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο στο «Θ.Κολοκοτρώνης», για την 25η αγωνιστική της Super League 1.

Ο Ρομπάιγ στο 23′ άνοιξε το σκορ για τους Περιστεριώτες, αλλά στο δεύτερο μέρος και στο 51′ ο Τζουκάνοβιτς  ισοφάρισε για τους Αρκάδες.

Oι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν στα play-out. Η ομάδα της Τρίπολης έφτασε στους 25 βαθμούς, έχοντας 13 ισοπαλίες σε 25 παιχνίδια, ενώ η ομάδα του Κόλμαν έχει τέσσερις βαθμούς περισσότερους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι. Στο 8ο μόλις λεπτό, ο Αντρέας Κουέν βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ντορίν Ροτάριου, όμως το αδύναμο πλασέ του Ρουμάνου κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Νίκου Παπαδόπουλου.

Οι Αρκάδες ανέβασαν στροφές, με τον Ανδρέα Γιαννιώτη να επεμβαίνει τόσο στο γύρισμα του Σίτο (17’) όσο και στο πλασέ του Νίκου Ζουγλή (20’), για να έρθει στο 23’ το 0-1. Ο Ρομπάιγ έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, καθώς τον κάλυπτε ο Φεντερίκο Αλβαρες, και πλάσαρε εύστοχα τον Παπαδόπουλο, ανοίγοντας το σκορ. Χρειάστηκε, πάντως, η παρέμβαση του VAR για να κατακυρωθεί το γκολ, καθώς ο βοηθός είχε υποδείξει οφσάιντ.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Περιστεριώτες «άγγιξαν» και δεύτερο γκολ στο 35’, αλλά ο Παπαδόπουλος αντέδρασε σωτήρια και με τα πόδια στο πλασέ του Βίνταρ Κιάρτανσον. Ένα σουτ του Σίτο (36’) που πέρασε έξω από τα δοκάρια του Γιαννιώτα, ήταν ό,τι καλύτερο ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντριαν Ριέρα, ο Τζουκάνοβιτς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Μέσα σε ένα δίλεπτο, οι δυο ομάδες έφτασαν κοντά στο να πάρουν προβάδισμα. Στο 61’ ο Γιαννιώτης σταμάτησε τον Ρούμπεν Γκαρθία και αμέσως μετά ο Πίτου Ατιένθα πρόλαβε την ύστατη στιγμή τον Κιάρτανσον που ήταν έτοιμος να χριστεί σκόρερ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ανήκε στον Ατρόμητο. Στο 69’, η μπάλα στρώθηκε στον Αγκιμπού Καμαρά που σούταρε, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε στέλνοντάς τη στο δοκάρι, κι αυτή στη συνέχεια επέστρεψε στην αγκαλιά του.

Οι Αρκάδες αναθάρρησαν, αλλά οι προσπάθειες των Ματίας Ιγκλέσιας (78’) και Ατιένθα (80’) δε βρήκαν στόχο και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος

Κίτρινες: Ατιένζα, Μουνάφο – Στρούγγης, Καμαρά.

Αστέρας Τρίπολης (Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένζα, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Αλβαρες, Αλάγκμπε (52’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (88’ Προύντζος), Ριέρα (73’ Τιλίκα), Σίτο (89’ Σάνταφε), Ζουγλής (73’ Μπερτόγλιο), Μπαράλες.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Γκονζάλες (67’ Ερλινγκμαρκ), Καμαρά, Κουέν (74’ Φριντζόνσον), Ρομπάιγ, Ροτάριου (74’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (74’ Τζαβίδας).