Αστέρας Τρίπολης- Ατρόμητος: Ο Τζίμας σταμάτησε το θετικό σερί των Περιστεριωτών

Την δεύτερη νίκη του στα φιλικά πήρε ο Αστέρας Τρίπολης, αναγκάζοντας τον Ατρόμητο στην πρώτη του ήττα.

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε του Ατρομήτου με 1-0 σε φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης.

Η ομάδα της Τρίπολης πήρε τη νίκη και στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας, σε αντίθεση με τους Περιστεριώτες που δέχτηκαν την πρώτη τους ήττα. Ο Τζίμας σημείωσε το γκολ της νίκης.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παπαδόπουλος έκανε τρεις σημαντικές επεμβάσεις, στο 13′ σε τετ α τετ, στο 14′ σε κοντινή κεφαλιά και στο 15′ σε μακρινό σουτ. Από εκεί και πέρα ο Αστέρας είχε τις δικές του καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 31′ ο Ali Baba έκανε το γύρισμα, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε το σουτ του Τζίμα στην κίνηση. Ο επιθετικός του Αστέρας  αστόχησε στο σουτ από πλάγια θέση στο 37′, ενώ στο 40′ το σουτ του Munafo έξω από την περιοχή δεν βρήκε εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας  είχε περισσότερες ευκαιρίες. Μάλιστα στο 51′ σκόραρε με προβολή του Τζίμα, μετά από μπαλιά του Riera (1-0)

Στο 57′ και στο 61′ τα σουτ του Ali Baba έφυγαν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ τρεις καλές στιγμές είχε ο Riera.

Στο 70′ αστόχησε σε τετ α τετ, στο 77′ το σουτ που επιχείρησε μετά από ατομική προσπάθεια ήταν άστοχο, ενώ στο 78′ δεν κατάφερε και πάλι να βρει στόχο. Στο 84′ ο Μπαράλες σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου απομάκρυνε σε κόρνερ.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος (65′ Τσιφτσής), Κώτσιρας (65′ Κάρδαρης), Τασουλής (46′ Alvarez), Suarez (65′ Χριστόπουλος), Πασαλίδης (46′ Pepe Castano), Munafo (46′ Borja Fernandez), Bellocq (72′ Valiente), Regis (65′ Sito), Ali Baba (65′ Leo Tilica), Orosco (46′ Riera), Τζίμας (72′ Barrales)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Ρισβάνης, Γούτης, Στρούγγης, Αθανασίου,Κιβρακίδης, Ούμπιντες, Χαρίσης, Βέλλιος, Αγκάεφ, Γιακουμάκης