Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός: “Απέδρασαν” με Φορτούνη οι “ερυθρόλευκοι”

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Φορτούνη, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 0-2 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» , μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ανέβασαν στο δεύτερο την απόδοσή τους και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη, σε μια έδρα δύσκολη παραδοσιακά για εκείνους.

Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχε ο Κώστας Φορτούνης στο 69’ και στο 90’+6’.

Με αυτή τη νίκη του, ο Ολυμπιακός φτάνει τους 24 βαθμούς. Μετά τη διακοπή των Εθνικών ομάδων, υποδέχεται τον Παναιτωλικό στις 25/11 στο Φάληρο, κεκλεισμένων των θυρών.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσο, Ντόη, Ορτέγκα στην άμυνα, Έσε, Αλεξανδρόπουλο στον άξονα, Μπιέλ, Σκάρπα, Σολμπάκεν μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησε με 4-3-3 τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Παπαδόπουλο στο τέρμα, Γκαρθία, Καστάνιο, Πίτσου, Χουχούμη στην άμυνα, Αλάγκμπε, Γκος, Σουρλή στο κέντρο, Καλτσά, Μιριτέλο, Κρέσπι στην επίθεση.

Στο 7’ ο Σουρλής έκανε γύρισμα, ο Μιριτέλο έπιασε κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από πλευράς Αστέρα.

Ενώ ένα λεπτό μετά και ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Σκάρπα να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

Στο 22’ ο Καλτσάς έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Ενώ στο 23’ ο Ροντινέι έδωσε στον Ελ Κααμπί, ο Πίτσου τον πρόλαβε και στη συνέχεια ο Αλεξανδρόπουλος έκανε άστοχο γύρισμα.

Στο 30’ ο Έσε έκανε ένα σουτ που πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και σουτ του Αλεξανδρόπουλου τρία λεπτά μετά.

Στο 59’ ο Ποντένσε έβγαλε σέντρα, αλλά ο Σκάρπα δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να σκοράρει.

Και στο 69’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ. Ο Φορτούνης με πολύ ωραίο συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε στον Πίτσου και ξεγέλασε τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Στο 86’ ο Άλβαρες έβγαλε σέντρα, ο Καλτσάς έπιασε κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Και στο 90’+6’ ήρθε και το δεύτερο γκολ. Μετά από φάση για τον Αστέρα στην οποία είχε προωθηθεί και ο Παπαδόπουλος, ο Ιμπόρα απομάκρυνε, ο Γιόβετιτς έβγαλε μεγάλη μπαλιά για τον Φορτούνη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο τερματοφύλακας των Αρκάδων δεν πρόλαβε να γυρίσει και πλάσαρε για το 0-2.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Καστάνιο, Πίτσου, Χουχούμης (83’ Ντιαρά), Αλάγκμπε, Γκος (67’ Βαλιέντε), Σουρλής (67’ Ζουγλής), Καλτσάς, Μιριτέλο (15’ λ.τρ. Μάντζης), Κρέσπι (83’ Άλβαρες)

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε, Αλεξανδρόπουλος, Μπιέλ (63’ Μασούρας), Σκάρπα (63’ Φορτούνης), Σολμπάκεν (46’ Ποντένσε, 88’ λ.τρ. Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (73’ Γιόβετιτς)