Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός: Νίκησαν με ανατροπή οι Αρκάδες, απότομη προσγείωση οι «Πράσινοι»

Δεν κατάφερε να κερδίσει ο Παναθηναϊκός σε έναν ακόμα εκτός έδρας αγώνα, πρώτο τρίποντο στην έδρα του ο Αστέρας Τρίπολης

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης στο “Θ. Κολοκοτρώνης’, για την 7η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Οι «Πράσινοι» προηγήθηκαν με τον… συνήθη ύποπτο Καρλίτος (30′), όμως οι Αρκάδες κατάφεραν πριν τη λήξη του ημιχρόνου να φτάσουν στην ανατροπή και να γυρίσουν το σκορ με το πέναλτι του Μπαράλες (33′) και του Σονί (45′).

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είδε σε ακόμα έναν εκτός έδρας αγώνα να μην κερδίζει και παράλληλα σταμάτησε το αήττητο σερί των τριών αγώνων.

Η ομάδα της Τρίπολης νίκησε πρώτη φορά φέτος στην έδρα του, έφτασε τους 8β και ανέβηκε στην 7η θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στους 10β και στην 5η θέση.

Στο πρώτο 30λεπτό έλειψε η μεγάλη φάση από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Αστέρα που προσπαθούσε να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 30′ το “τριφύλλι” άνοιξε το σκορ, μετά από αντεπίθεση ο Ρούμπεν Πέρεθ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Παλάσιος, ο οποίος απέναντι από τον Τσίφτση, πάσαρε στον Καρλίτος, που σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Η απάντηση των Αρκάδων ήρθε τρία λεπτά αργότερα. Ο Πούγγουρας στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, χτύπησε τον Μπαράλες και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αργεντίνος επιθετικός, ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή στο 45′. Ο Σίτο με ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Σονί με πλασέ από κοντά, πέτυχε το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς μπήκε δυνατά, πίεζε την ομάδα της Τρίπολης, με σκοπό να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση.

Στο 60ο λεπτό ένα φάουλ του Χατζηγιοβάνη πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Τσιφτση.

Όσο περνούσε η ώρα οι “Πράσινοι” πίεζαν όλο και περισσότερο, με τον Αστέρα να δίνει χώρο και να κλείνεται στα καρέ του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες ευκαιρίες, όχι απειλητικές για τον τερματοφύλακα των Αρκάδων.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα τα σουτ του Αλεξανδρόπουλου (90+3′) μπλόκαρε ο Τσίφτσης. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Αστέρα να παίρνει το πρώτο του φετινό τρίποντο.

Κίτρινες: Κρέσπι, Καστάνιο, Σονί, Βαλιέντε – Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Καρλίτος, Κώτσιρας

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Tσιφτσής, Καρμόνα, Σανταφέ (80′ Ιγκλέσιας), Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο, Βαλιέντε, Κρέσπι (75′ Τιλίκα), Σίτο (87′ Ατιένθα), Σονί (75′ Ριέρα), Μπαράλες.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (77′ Χατζηθεοδωρίδης), Σαρλιά, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (46′ Κώτσιρας), Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (87′ Μπουζούκης), Βιτάλ (46′ Ιωαννίδης), Παλάσιος, Καρλίτος