Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα: Καθάρισαν με Ριέρα οι Αρκάδες

Με πρωταγωνιστή τον Αντριάν Ριέρα, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε σημαντική νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης», στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής,

Τα δύο τέρματα των γηπεδούχων πέτυχε ο Ριέρα στο 2ο και 35ο λεπτό. Οι Αρκάδες με αυτή τη νίκη ανέβηκαν τέταρτοι, δύο βαθμούς πάνω από τους Γιαννιώτες, από τον οποίους έχουν κι ένα ματς λιγότερο.

Το ματς άρχισε με γκολ από τα αποδυτήρια για τον Αστέρα, καθώς με τη συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα ο Ριέρα έκανε ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κάργα και κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ και να αντιδράσουν, πήραν την κατοχή της μπάλας και επιχείρησαν κάποια σουτ, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Τσιφτσή. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς έδωσαν χώρο και έψαχναν με βαθιές μπαλιές το κεφάλι του Μπαράλες. Σε μία τέτοια περίπτωση, στο 35΄, η μπάλα πέρασε προς την περιοχή, ο Πίρσμαν έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και ο Ριέρα εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία και πλάσαρε εύστοχα τον Λοντίγκιν, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα (2-0).

Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα μπορούσε να μειώσει πριν τελειώσει το ημίχρονο, αλλά ο Τσιφτσής έκανε σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Μορέιρα στο 39΄.

Η ηπειρωτική ομάδα έψαξε στο β΄ ημίχρονο ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αλλά το σουτ του Λώλη από πολύ καλή θέση στο 47΄ ήταν αδύναμο, ενώ στο επικίνδυνο γύρισμα του Μορέιρα στο 53΄ οι αμυντικοί πρόλαβαν να απομακρύνουν σε κόρνερ.

Ο Αστέρας, ο οποίος δεν έχει δεχθεί γκολ μέσα στο 2022, διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και κράτησε σχετικά άνετα την πολύτιμη νίκη, που τον φέρνει πιο κοντά στα πλέι-οφ.

Κίτρινες: Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Χριστόπουλος – Στάνκο

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Αλβαρες, Βαλιέντε (90+3΄ Κανελλόπουλος), Σανταφέ (46΄ Ιγκλέσιας), Σίτο (60΄ Κρέσπι), Ριέρα (74΄ Λεό Τιλίκα), Σονί (74΄ Καπίγια), Μπαράλες

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν (80΄ Ποζνάνσκι), Οικονομόπουλος (46΄ Μπρένερ), Καραχάλιος (80΄ Μίνα), Στάνκο (46΄ Λώλης), Λιάσος, Μορέιρα, Περέα (80΄ Παντελάκης)