Αστεράτη… Ανατροπή για την Γκλάντμπαχ

Η “εφτάψυχη” Γκλάντμπαχ μετά τη Μπάγερν Μονάχου, νίκησε και τη Ντόρτμουντ με ανατροπή και βλέπει τα “Άστέρια”

Για την 18η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, σε ένα τρελό ματς με ανατροπές η Γκλάντμπαχ πήρε τη νίκη στο Μπορούσια Παρκ με 4-2 κόντρα στην Ντόρτμουντ και ανέβηκε στην 4η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ με 31 πόντους ενώ η Ντόρτμουντ έπεσε στην 5η με 29.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικό με τις δύο ομάδες να πετύχουν από δύο τέρματα ενώ η Γκλάντμπαχ είχε και ένα ακυρωθέν στο  2ο λεπτό.

Πιο συγκεκριμένα, ο Νιουχάους πίεσε την άμυνα της Ντόρτμουντ πήρε την μπάλα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το VAR είχε άλλη γνώμη και μετά την χρήση του φάνηκε πως ο μέσος της Γκλάντμπαχ είχε κάνει φάουλ.

Αυτό που της στέρησε το VAR βρήκε η Γκλάντμπαχ στο 13′. Ο Χόφμαν έκανε την σέντρα και ο Ελβέντι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ρος.

Η Ντόρτμουντ δεν άργησε να ισοφαρίσει αλλά και να πάρει κεφάλι στο σκορ με δύο γκολ από τον Χάαλαντ με ισάριθμες ασίστ του Σάντσο. Οι δύο νεαροί αστέρες συνεργάστηκαν άψογα στο 22′ με τον Άγγλο να κάνει το γύρισμα και τον Νορβηγό να τελειώνει την φάση με ωραίο σουτ, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Σάντσο έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Χάαλαντ που η κλάση του δεν τον απέτρεψε να αστοχήσει και να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η μετρ των ανατροπών Γκλάντμπαχ στο 32′ έφερε το ματς στα ίσια και έγραψε το τελικό αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο Στιντλ έκανε το σουτ που έδιωξε ο Μπούρκι λανθασμένα πάνω στον Ελβέντι που παρότι στόπερ σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, με γκολ για την Γκλάντμπαχ αλλά αυτή την φορά το γκολ του Μπενσεμπαϊνί από ατομική ενέργεια στο 49′ μέτρησε και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματα της διαφοράς με τον Πλεά στο 54′ που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στη συνέχεια όπως ήταν λογικό η Ντόρτμουντ πίεσε την άμυνα της Γκλάντμπαχ χωρίς ωστόσο να βρει κάποια σημαντική ευκαιρία στα καρέ του Σόμερ.

Η Γκλάντμπαχ κλείδωσε την νίκη στο 78′ με το τέρμα του Τουράμ που είχε περάσει ως αλλαγή στο 65′. Ο Νιουχάους εκτέλεσε κόρνερ προς το σημείο του πέναλτι, εκεί ήταν ο Τουράμ που με κεφαλιά έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Κίτρινες: Κράμερ 90′

Σκόρερ: Ελβέντι 13′,32′, Μπενσεμπαϊνί 49′, Τουράμ 78′ – Χάαλαντ 22′,28′

Γκλάντμπαχ: Σόμερ, Ελβέντι, Γκιντέρ, Μπενσεμπαϊνί, Λάινερ, Ζακάρια(Χέρμαν 84′), Νιούχαους, Κράμερ, Χόφμαν(Τουράμ 65′), Πλεά(Εμπολό 70′), Στιντλ(Βολφ 70′)

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Χούμελς, Ακανζί, Μπαούζα(Τίγκες 88′), Γκερέιρο, Τσαν, Μπέλιγχαμ(Μουκόκο 88′), Μπράντ, Ρόις(Ρέϊνα 71′), Σάντσο, Χάαλαντ