«Αστεράτη» Βαλένθια

Τη νίκη κόντρα στη Βαγιαδολίδ πήρε η Βαλένθια, ενώ ισόπαλες ήρθαν Χετάφε και Βιγιαρεάλ. Η Σεβίλλη επικράτησε κόντρα στην Ατλέτικ Μπιλμπάο, ενώ και η Εσπανιόλ δε δυσκολεύτηκε με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής της La Liga.

ΒαγιαδολίδΒαλένθια

Νικήτρια αναδείχθηκε η Βαλένθια κόντρα στη Βαγιαδολίδ με 2-0, στην έδρα της δεύτερης.

Με τη νίκη της ανέβηκε στην τέταρτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με 61 βαθμούς, ενώ η Βαγιαδολίδ είναι 16η με 41 βαθμούς.

Ο Σολέρ, μετά από ασίστ του Μίνα, στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο 52’ ο Παρέχο έβγαλε την πάσα και ο Ροντρίγκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 2-0 για τις «νυχτερίδες».

ΧετάφεΒιγιαρεάλ

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Χετάφε με τη Βιγιαρεάλ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Με 59 βαθμούς είναι στην πέμπτη θέση, ενώ η Βιγιαρεάλ βρίσκεται στη 14η θέση με 44 βαθμούς.

Ο Πορτίλο στο 13ο λεπτό, μετά από πάσα του Μολίνα Βιντάλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 44’ ο Ιμπόρα, έπειτα από ασίστ του Ράμπα σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Μακσίμοβιτς στο 76’ σκόραρε και οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ.

Δεν ήταν όμως αρκετό, καθώς ο Μορένο στο 87’  νίκησε τον Σόρια και έγραψε το τελικό 2-2.

ΣεβίλληΑτλέτικ Μπιλμπάο

Η Σεβίλλη επικράτησε επί της Ατλέτικ Μπιλμπάο με 2-0.

Με 59 βαθμούς η Σεβίλλη είναι στην έκτη θέση, ενώ η Ατλετικ Μπιλμπάο είναι όγδοη με 53 βαθμούς, όντας ισόβαθμη με την έβδομη Εσπανιόλ.

Ο Μπεν Γιεντέρ στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ το τελικό 2-0 το έγραψε ο Μουνίρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΕσπανιόλΡεάλ Σοσιεδάδ

Η Εσπανιόλ δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και πήρε τη νίκη απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-0.

Με τους τρεις βαθμούς που πήρε η Εσπανιόλ βρίσκεται στην έβδομη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με 53 βαθμούς, ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ είναι ένατη με 50 βαθμούς.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ροζάλες στο 58ο λεπτό. Εφτά λεπτά αργότερα ο Γου, έπειτα από πάσα του Μάτα πέτυχε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Ρούμπι.