Ακόμη πιο κοντά στο Champions League η Αταλάντα

Η Αταλάντα χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά για να “κλειδώσει” την νίκη κόντρα στην Νάπολι. Οι παίκτες του Γκασπερίνι βρίσκονται όλο και πιο κοντά στους ομίλους του Champions League

Στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα νίκησε με 2-0 την Νάπολι, για την 29η αγωνιστική της Serie A. Η Αταλάντα βρίσκεται 4η με 60 βαθμούς, στο -4 από την Ίντερ. Έκτη με 44 βαθμούς είναι η Νάπολι.

Στο 8ο λεπτό η Νάπολι σκόραρε με τον Ρουίζ, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ισπανού. Η Αταλάντα στο 16′ έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από σουτ του Γκόμεζ, αλλά ο Ντοναρούμα με ωραία επέμβαση έδιωξε την μπάλα. Στο 30ο λεπτό ο Οσπίνα έγινε αναγκαστική αλλαγή καθώς χτύπησε στο κεφάλι, με τον Μέρετ να τον αντικαθιστά.

Οι γηπεδούχοι με το καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου άνοιξαν το σκορ. Στο 47′ ο Πάσαλιτς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γκόμεζ έκανε το 1-0. Το τελικό 2-0 έκανε εννέα λεπτά αργότερα (56′) ο Γκόσενς με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Αταλάντα: Γκολίνι, Τολόι (Σουτάλο 89′), Κάλνταρα (Παλομίνο 72′), Τζιμσιτί (Χάτεμποερ 81′), Καστάνιε, Ντε Ρον, Φρέουλερ, Γκόσενς, Γκόμεζ (Μουριέλ 88′), Πάσαλιτς (Ταμέζε 89′), Ζαπάτα.

Νάπολι: Οσπίνα (Μέρετ 30′), Ντι Λορένζο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ζιελίνσκι, Ντέμε (Λομπότκα 74′), Ρουίζ, Πολιτάνο (Καγιεχόν 74′), Ινσίνιε (Μίλικ 58′), Μέρτενς (Λοζάνο 57′).