Ανατροπή και νίκη για Αταλάντα, δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η Ρόμα

Ματσάρα με ανατροπή στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα έκανε ολική ανατροπή από 0-2, σε 3-2 απέναντι στην Λάτσιο. Ανατροπή σημείωσε και η Ρόμα απέναντι στη Σαμπντόρια.

Η Αταλάντα έκοψε φτερά της Λάτσιο με την μεγάλη νίκη που πέτυχε με σκορ 3-2 στο Μπέργκαμο. Πλέον οι Λάτσιο βρίσκεται στο -4 από την κορυφή και την Γιουβέντους.

Νίκη με ανατροπή πήρε και η Ρόμα στο Ολύμπικο, με σκορ 2-1 απέναντι στην Σαμπντόρια, για την 27η αγωνιστική της Serie A.

Η Λάτσιο βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 62 βαθμούς. Στην τέταρτη θέση η Αταλάντα με 54 βαθμούς, μείωσε την απόσταση της από την Ίντερ μετά την γκέλα των Νερατζούρι κόντρα στην Σασουόλο. Στην 5η θέση και τους 48 βαθμού βρίσκεται η Ρόμα, ενώ στην 16η θέση και στους 26 βαθμούς είναι η Σαμπντόρια, στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού.

ΑΝΑΤΡΟΠΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 0-2 ΣΤΟ 11′!

Η Αταλάντα είχε τις φάσεις κόντρα στην Λάτσιο και τις εκμεταλλεύτηκε αριστερά στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας τούμπα το ματς. Οι Λατσιάλι πήραν γρήγορα προβάδισμα με 2 τέρματα, αλλά η μαχητική ψυχή που έδειξαν οι παίκτες του Γκασπερίνι, έφεραν την νίκη στο Μπέργκαμο.

Η ομάδα της Λάτσιο στάθηκε τυχερή και μόλις στο 5ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντε Ρον μπήκε μπροστά στο σκορ. Οι Λατσιάλι έξι λεπτά αργότερα έκαναν και το 2-0 με μακρινό σουτ του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς.

Η Αταλάντα κατάφερε και μπήκε και πάλι στο παιχνίδι στο 38′. Ο Χάτεμποερ έκανε μια σέντρα από τα δεξιά και με κεφαλιά ο Γκόσενς έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι στο 66′ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μαλινόφσκι. Ο Πολωνός πήρε την μπάλα, έκανε ένα σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Η Αταλάντα έφτασε και στο 3-2 στην συνέχεια και το 80ο λεπτό του αγώνα. Ο Γκόμεζ εκτέλεση ένα κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Μιράντε δεν υπολόγισε σωστά την έξοδο του και ο Παλομίνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να ολοκληρωθεί έτσι μια μεγάλη ανατροπή για την Αταλάντα.

Κίτρινες: Τολόι 52′, Ντε Ρον 56′ / Μιλίνκοβιτς Σάβιτς 72′

Αταλάντα: Γκολίνι, Τολόι, Ντζιμσιτί, Παλομίνο, Γκόσενς (Καστάνιε 70′), Χάτεμποερ, Ντε Ρον, Φρέουλερ, Μαλινόφσκι (Ίλισιτς 77′), Γκόμεζ, Ζαπάτα (Μουριέλ 70′)

Λάτσιο: Στρακόσα, Γκάμπαρον, Ασέρμπι, Ραντού (Μπάστος 77′), Τζόνι (Λουκάκου 76′), Αλμπέρτο (Άντερσον 77′), Κατάλντι (Παρόλο 60′), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Λαζάρι, Κορέα (Καϊσέδο 55′), Ιμόμπιλε.

ΤΗΝ ΛΥΤΡΩΣΕ Ο ΤΖΕΚΟ

Σε ένα πολύ ανοιχτό ματς η Ρόμα πήρε την νίκη (2-1), με ανατροπή κόντρα στη Σαμπντόρια. Η ομάδα από την Γένοβα πήρε νωρίς το προβάδισμα, αλλά οι Τζιαλορόσι ήταν ανώτεροι και το απέδειξαν στην συνέχεια.

Η Σαμπντόρια «πάγωσε» τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Γκαμπιαντίνι να νικά τον Μιράντε.

Η Ρόμα ισοφάρισε με τον Βερετούτ στο 31′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον Καλβαρέσε, μετά από χρήση του VAR.

Τελικά οι γηπεδούχοι βρήκαν την ισοφάριση. Την λύση την έδωσε στο 64ο λεπτό, ο Ντζέκο με σουτ μέσα από την περιοχή (1-1).

Πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση οι «τζιαλορόσι» είχαν δοκάρι, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ.

Η μεγάλη ανατροπή της Ρόμα ήρθε στο 85′, με τον Έντιν Ντζέκο να σκοράρει ξανά, με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Κριστάντε κάνοντας το 2-1.

Κίτρινες: Μικιταριάν 81′ / Γιάνκο 39′ Γκαμπιαντίνι 58′

Ρόμα: Μιράντε, Πέρες (Ζαπακόστα 61′), Σμόλινγκ, Ιμπάνεθ, Κολάροφ, Ντιαβαρά (Κριστάντε 61′), Βερετούτ, Παστόρε (Πελεγκρίνι 61′), Πέρεζ (Ουντέρ 72′), Μικιταριάν (Κάλινιτς 85′), Tζέκο.

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Αουγκέλο (Μούρου 81′), Γιουσίντα, Τόνελι, Μπερεζίνσκι, Θόρσμπι, Λινέτι (Ραμίρεζ 70′), Ντεπάολι, Έκνταλ, Γιάνκο (Λέρις 63′), Γκαμπιαντίνι (Μποναζόλι 64′).