Αταλάντα- Βιγιαρεάλ: Σύμφερε η αναβολή τους Ισπανούς

Βόλεψε τη Βιγιαρεάλ η αναβολή, καθώς πήρε τη νίκη από την Αταλάντα.

Η Βιγιαρεάλ συμπλήρωσε το  παζλ των νοκ άουτ αγώνων του Τσάμπιονς Λιγκ. Η χθεσινή αναβολή λόγω της πυκνής χιονόπτωσης στην Ιταλία, δεν ευεργέτησε τους «μπεργκαμάσκι» αντίθετα ευνοηθήκαν τα «κίτρινα υποβρύχια» που επικράτησαν με 2-3.

Για τους Ισπανούς αρκούσε και η ισοπαλία όμως από το πρώτο λεπτό έδειξε πως ήθελε  την νίκη βάζοντας τις βάσεις για το σπουδαίο τρίποντο παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ η Αταλάντα θα διεκδικήσει μέσω των play off την πρόκρισή της στο Europa League.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε στο 3΄ με τον Χρούνεφελντ και στο 42΄ ο Γάλλος μέσος, Ετιέν Καπουέ διεύρυνε το δείκτη του σκορ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 0-3 με τον Χρούνεφελντ στο 51’στην συνέχεια ο ρυθμός χάθηκε. Οι Ιταλοί παρά την προσπάθεια τους να φτάσουν στην ανατροπή με τα γκολ των Μαλινόφσκι και Ζαπάτα 71’ & 80’, δεν κατάφεραν να την κάνουν.