Αταμάν: «Άξιζε να κερδίσει ο Ολυμπιακός»

Όσα δήλωσε ο Εργκίν Αταμάν, μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, μίλησε στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε, μετά την ήττα με 69-58 από τον Ολυμπιακό, για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Aναλυτικά όσα δήλωσε:

«Δεν το λέω επειδή χάσαμε, αλλά το λέω από την αρχή. Όποιος κερδίσει ή χάσει, θα το ξεχάσει αύριο. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα και άξιζε να κερδίσει. Εμείς δεν παίξαμε καλό μπάσκετ στο τουρνουά, ειδικά στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα. Το ματς ήταν στην ισορροπία όταν οι διαιτητές δεν έδωσαν το φάουλ στον Γκριγκόνις σε προσπάθεια για τρεις και δέχτηκα τεχνική ποινή. Ήταν μια σημαντική απόφαση. Δεν ψάχνω δικαιολογίες, ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα και άξιζε να κερδίσει. Είμαι αναστατωμένος που χάσαμε το Κύπελλο, αλλά για μας ο μεγάλος στόχος είναι η Ευρωλίγκα και το πρωτάθλημα, όπου έχουμε πλεονέκτημα στη βαθμολογία».

Σε ερώτηση για την επιλογή να μπει ο Μπαλτσερόφσκι στην εξάδα των ξένων αντί του Βιλντόζα απάντησε πως: «Ο Μπαλτσερόφσκι ήταν στο ρόστερ γιατί ο Βιλντόσα ήταν τραυματίας. Όμως είναι ο τρίτος μας σέντερ και σήμερα ειδικά πήραμε τα καλύτερα λεπτά μας στο ‘5’ από τον Μήτογλου».

Τέλος, για τον περιορισμό του Ναν από την άμυνα του Ολυμπιακού, τόνισε: «Έχουμε κι άλλες επιλογές πέρα από τον Ναν, αλλά σήμερα και ο Σλούκας και ο Γκριγκόνις ήταν άστοχοι και δεν ήταν εύκολο να ανταπεξέλθουμε απέναντι στους ψηλούς του Ολυμπιακού και ειδικά τον Φαλ. Ο Ναν δεν ένιωσε τόσο άνετα όπως τα προηγούμενα παιχνίδια».